Aké sú najväčšie výhody probiotík? Aké dôležité účinky majú na naše zdravie?

Aké sú najväčšie výhody probiotík? Aké dôležité účinky majú na naše zdravie?

Pri tráviacich problémoch sa nám namiesto „dobrých“ baktérií začnú v tele množiť tie „zlé“. To následne ovplyvní činnosť trávenia.

Aby vaše črevá fungovali tak ako majú, mala by v nich byť rovnováha medzi týmito dvoma druhmi baktérií. Tie „dobré“ baktérie nazývajú aj probiotické a dopĺňame ich práve probiotikami.

Aké pozitívne účinky majú probiotiká na vaše zdravie? Prečo by ste ich mali užívať nie len s antibiotikami? Všetky tieto informácie sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Nezdravá strava, stres, náročný životný štýl a nedostatočný pitný režim…

Toto všetko vplýva na celkové fungovanie vášho tela. A čo sa týka stravy, tak hlavne činnosti tráviaceho systému. Hlavne v lete sa potom stretávame s ťažkosťami ako hnačka, nadúvanie, bolesť brucha či zápcha. Otázkou nie je, ako si v takýchto prípadoch pomôcť, ale skôr ako sa im vyhýbať.

Čo sú to tie probiotiká?

Keď sa ľudí opýtate, čo sú probiotiká alebo akú funkciu vlastne pre naše telo plnia, tak vám často nevedia odpovedať. Samozrejme, netreba sa učiť nejaké odborné poučky s latinskými názvami, stačí len vedieť, akú funkciu probiotiká v našom tele plnia. Vďaka tomu ich budete vedieť aj správne využiť vo svoj prospech.

Ale späť k vysvetľovaniu:

Probiotiká nie sú len tabletky, ktoré jeme keď sme chorí. Probiotiká sa nachádzajú aj prirodzene v našom tele a sú to mikroorganizmy, ktoré nájdeme v tráviacom trakte všetkých ľudí. Sú tam hlavne na to, aby udržiavali rovnováhu črevnej mikrobioty (po starom mikroflóry).

No keď už sme pri vysvetľovaní, čo je to tá mikrobiota?

Mikrobiota je súhrn mikroorganizmov žijúcich vo vnútornom alebo vonkajšom prostredí organizmu. Mikrobiota teda nie je len v črevách, ale vo viacerých častiach nášho tela. Keď je tráviaci trakt zdravý, tak je obsadený hlavne Laktobacilmi a Bifidobaktériami. Ak je vo vašich črevách správny pomer všetkých týchto baktérií, tvoria sa v nich vitamíny skupiny B. Tieto vitamíny sú pre fungovanie nášho tela kľúčové.

Typy probiotík

Je viacero foriem probiotík, ktoré v súčasnosti viete na trhu nájsť.

Hlavné delenie je ale na probiotiká alimentárne, farmaceutické a medicínske.

Kde teda nájdeme probiotiká?

Strava

Aj mnohé potraviny prirodzene obsahujú probiotiká:

Prírodné probiotiká - bryndzaAlimentárne probiotiká sú obsiahnuté v potravinách, ktoré obsahujú probiotické kultúry. Patria sem fermentované mliečne výrobky, tvarohy, kyslá kapusta, syry a tvrdé salámy. Práve toto môže byť forma probiotík pre deti, bez toho, aby ste ich museli nútiť jesť probiotiká v podobe tabliet.

Doplnky výživy

Ďalšou formou probiotík sú farmaceutické, čiže doplnky výživy. Tie môžu mať formu kapsúl, tabliet, kvapiek alebo prášku. Výhodou tejto formy probiotík je hlavne nezávislosť na manipulácií s výrobkom, na rozdiel od alimentárnych probiotík.

Lieky

Poslednou formou sú medicínske probiotiká, s ktorými sa stretávame najmenej často spomedzi všetkých týchto foriem. Patria sem hlavne špeciálne vakcíny a preparáty indikované lekárom.

Účinky probiotík na naše zdravie

Probiotiká teda vplývajú hlavne na zdravie tráviaceho systému a na rovnováhu mikrobioty. Vďaka týmto schopnostiam dokážu bojovať a pomáhať pri viacerých druhoch chorôb a zápalov.

Hlavné účinky probiotík sú:

  • Liečba hnačkových ochorení a vírusov, zápchy aj zápalových ochorení čriev
  • Prevencia a liečba alergií na rôzne podnety, najmä liečba atopického ekzému
  • Liečba ženských intímnych problémov (vaginálna mykóza a infekcie močových ciest)
  • Zvýšenie výkonnosti organizmu
  • Zlepšenie regeneračných schopností organizmu
  • Pomoc pri akútnej pankreatitíde
  • Imunomodulačné účinky (zlepšujú imunitu)
  • Upravujú rovnováhu mikrobioty, čím priaznivo vplývajú na  trávenie
  • Sú veľmi nápomocné pri užívaní antibiotík, kedy zmierňujú ich nežiaduce účinky

Probiotiká zlepšujú imunitu a pôsobia proti alergii

Všetky tieto účinky sú vedecky dokázané. No sú aj niektoré ďalšie výhody, ktoré probiotiká vášmu telu prinášajú. Patrí sem napríklad liečba rakoviny hrubého čreva, probiotiká tiež zmierňujú neznášanlivosť laktózy, pozitívne pôsobia na depresiu, úzkosť či vysoký krvný tlak.

Probiotiká majú sľubné výsledky na mnohé oblasti zdravia. Aj preto je výhodné, aby ste ich nebrali len ako doplnok pri užívaní antibiotík. Myslím, že viacerí z nás sú zvyknutí na užívanie rôznych doplnkov výživy. Probiotiká majú priaznivé účinky pri prevencii mnohých ochorení. Navyše, môžu sa užívať dlhodobo.

Zhrnutie

Probiotiká pre deti, mužov aj pre ženy sú v súčasnosti ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Je to hlavne kvôli tomu, že výživa dnes je pozmenená rôznymi aditívami, ktoré dráždia tráviaci systém. Tiež užívame veľké množstvo liečiv zaťažujúcich žalúdok, máme inú črevnú flóru oproti minulosti a trpíme úplne inými chorobami.

Osobitne majú probiotiká výhody hlavne pre ženy. Pomáhajú napríklad pri boji s akné a inými problémami s pleťou, ďalej podporujú ženské intímne zdravie. Z pozitívnych účinkov probiotík môžu ťažiť všetky vekové skupiny a rovnakou mierou muži aj ženy. Zdravie sa vám poďakuje silnejšou imunitou, prevenciou hnačky, zápchy, či ekzému.

Pridaj komentár

Zatvoriť