Najlepšie probiotiká pre ženy

Najlepšie probiotiká pre ženy

Probiotiká zohrávajú dôležitú úlohu v zdraví ženy. Tieto prospešne mikroorganizmy sa starajú napríklad o dobré trávenie, reguláciu imunity, metabolizmus estrogénu, ale aj o psychické zdravie.

Probiotiká pre ženy boli špeciálne navrhnuté tak, aby nám zabezpečili všetko to, čo je pre zdravie ženy nevyhnutné.

Ak by sme žili v ideálnom svete, ženám by pravdepodobne stačilo starať sa o „vyváženú stravu„. Avšak, dnešná strava obsahuje mnohé konzervačné látky, umelé farbivá, príchute a iné pre telo neprirodzené látky.

Ďalej sme dennodenne vystavované toxínom v ovzduší a vo vode, rôznym chemikáliám a iným škodlivinám. Všetky tieto faktory môžu narúšať citlivý ženský mikrobióm a spôsobiť oslabené zdravie.

V článku sme sa bližšie pozreli na 3 najlepšie probiotiká pre ženy na trhu.

3 najlepšie probiotiká pre ženy

Ak prijímate probiotiká na dennej báze, zabezpečíte si tak správnu hormonálnu rovnováhu a širokú škálu iných zdravotných výhod.

Pozrime sa na ne:

Výhody užívania probiotík u žien

Medzi tie najdôležitejšie vplyvy na zdravie patria:

 • probiotiká zmierňujú príznaky tráviacich problémov (hnačky, zápchy, plynatosť…)
 • pomáhajú predchádzať kvasinkovým infekciám a infekciám močových ciest
 • posilňujú imunitu a podporujú celkový zdravotný stav ženy
 • podporujú normálne fungovanie nášho organizmu – títo malí pomocníci prispievajú k nášmu zdraviu mnohými spôsobmi: podieľajú sa na produkcii dôležitých vitamínov (ako sú biotín, folát, B12 a vitamín K), tiež sa podieľajú na metabolizme pre ženu dôležitých hormónov (napr. estrogén, tyroidné hormóny – trijódtyronín a tyroxín a iné)

Kvasinkové infekcie a bakteriálna vaginóza

Takmer 75 % všetkých žien prekonalo počas svojho života aspoň 1x kvasinkovú infekciu.

Ak ste niekedy zažili vaginálnu mykózu alebo bakteriálnu vaginózu, asi viete, že zdravý mikrobióm je nesmierne dôležitý. Ak dôjde ku premnoženiu škodlivých baktérií v pošve, veľmi ľahko totiž môže nastať jedno z týchto ochorení.

Probiotiká pomáhajú v liečbe týchto infekcií a môžu zabrániť ich opätovnému prepuknutiu.

Probiotiká zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní vaginálnej mikroflóry. Pomáhajú totiž udržiavať mierne kyslé prostredie v pošve. Toto kyslé prostredie sa postará o rovnováhu dobrých a zlých baktérií. V živote sa bežne  vyskytnú rôzne udalosti, ktoré môžu negatívne ovplyvniť naše vaginálne prostredie. Medzi ne patria napríklad užívanie antibiotík, či perorálnych kontraceptív, no aj použitie klasických mydiel v intímnej oblasti môže narušiť zdravý mikrobióm.

Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest môžu byť veľmi bolestivé…

Ale aj na ne existuje prírodný liek. Niektoré probiotiká v kombinácii s prírodnými extraktmi (najmä brusnicami) znižujú riziko infekcie močových ciest a zároveň urýchľujú jej liečbu. Zvyčajne sa táto kombinácia môže užívať aj vtedy, ak vám lekár predpísal antibiotikum. Tak znížite vedľajšie účinky antibiotickej liečby (ako hnačka a iné tráviace problémy).

Tráviace problémy

Probiotiká majú potvrdené účinky na hnačku, zápchu, plynatosť a niektoré dokonca pôsobia proti kolikám.

Okrem toho majú probiotiká dôležitú úlohu pri trávení. Umožňujú rozkladať a absorbovať dôležité živiny, napr. horčík, železo, meď, vápnik, tuky, proteíny a komplexné sacharidy.

Ako si vybrať probiotiká pre ženy

Vďaka vedcom vieme, že zdravé črevo = lepšie celkové zdravie, trávenie, ale aj psychika. Preto by sme sa mali vždy snažiť, aby mikrobiota v našich črevách bola vždy v rovnováhe (mikrobiota = mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v našom tele).

Neustále dochádza ku komunikácii medzi našim tráviacim traktom a mozgom. To znamená, že mať zdravé črevá nielenže prinesie prospech nášmu zažívaciemu zdraviu, ale zlepší aj naše kognitívne funkcie (lepšia nálada a zníženie príznakov depresie).

Avšak, nie všetky probiotiká sú rovnaké. Na trhu nájdeme mnoho probiotík. Niektoré z nich môžu obsahovať kmene baktérií, u ktorých nebol potvrdený ich prospešný vplyv na zdravie (tým, že neobsahujú účinné kmene baktérií). Niektoré sú vyrobené za podmienok, ktoré nepodporujú životaschopnosť baktérií v nich…

Preto dúfame, že vám pomôžeme lepšie sa v nich zorientovať 🙂

Ak chcete byť pri výbere naozaj precízna, vyberte si také probiotiká, ktoré rieši vaše špecifické potreby. Akonáhle nájdete to, ktoré je pre vás vhodné, skontrolujte, či výrobca garantuje životaschopnosť baktérií. Ďalej skontrolujte  množstvo „CFU“ (počet prítomných baktérií). Dôveryhodný výrobca jasne uvádza počet živých organizmov a presné zloženie kmeňov v probiotiku.

Ak chcete zistiť, na čo si ešte pri výbere probiotika treba dávať pozor, odporúčame prečítať si nasledovný článok. Dozviete sa v ňom 4 tipy, podľa ktorých vyberať probiotiká.

Bakteriálne kmene vhodné pre ženy

V ideálnom prípade by probiotiká pre ženy mali obsahovať druhy baktérií, ktoré boli dôkladne preskúmané.

Medzi vedecky preskúmané kmene baktérií patria:

 • Lactobaccilus rhamnosus je jedným z najviac klinicky študovaných probiotík a ukázalo sa, že je pre ženy mimoriadne prospešný. Ľahko kolonizuje črevo, ako aj vaginálnu sliznicu. Navyše má pozitívny vplyv na náladu, tráviaci trakt a udržiavania zdravej telesnej hmotnosti.
 • Lactobaccilus reuteri pomáha udržiavať zdravie čriev a štítnej žľazy, produkuje vitamín B12 a pomáha stabilizovať vaginálne zdravie.
 • Lactobaccilus fermentum je prospešný pre ženy, pretože je spojený s dobrým fungovaním imunity a vaginálnym zdravím. Novší výskum sa zameriava na to, že Lactobaccilus fermentum môže pozitívne ovplyvňovať náladu a dokonca kognitívne funkcie.
 • Lactobaccilus gasseri má schopnosť pomôcť udržať normálnu telesnú hmotnosť.
 • Bifidobacterium lactis udržuje zdravé trávenie a pomáha pri zápche.

3 najlepšie probiotiká pre ženy

V súčasnosti sú na trhu 3 probiotiká vyvinuté špeciálne pre ženy.

Spísali sme pre vás ich výhody a nevýhody…

1. Super Dophilus probiotiká pre ženy (30 kapsúl)

Dophilus Super probiotiká 30 cps

Probiotiká Super Dophilus urýchľujú liečbu vaginálnej mykózy a pôsobia proti premnoženiu a šíreniu kvasinkovej infekcie. Za tento účinok je zodpovedá najmä kombinácia dvoch druhov baktérií (Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus salivarius).

Pomáhajú zvyšovať imunitu organizmu aj pri opakovanej infekcii. Pôsobia aj ako podpora pri súbežnej liečbe antimykotikami. Rovnako sú vhodné aj na preliečenie partnera.

Používajú sa aj pri kandidóze hrubého čreva.

iconPozrieť v obchode

Zloženie

Probiotiká pre ženy Super Dophilus obsahujú 8 miliárd živých baktérií v 1 kapsule (9 kmeňov baktérií):

 1. Bifidobacterium bifidum 15 %
 2. Bifidobacterium breve 5 %
 3. Bifidobacterium longum 15 %
 4. Lactobacillus acidophilus 15 %
 5. Lactobacillus casei 15 %
 6. Lactobacillus plantarum 5 %
 7. Lactobacillus rhamnosus 20 %
 8. Lactobacillus salivarius 5 %
 9. Lactococcus lactis 5 %

Stabilita prípravku

Výrobca garantuje účinnosť a stabilitu probiotika. Super Dophilus treba skladovať v chladničke, no zachováva si svoju kvalitu a účinnosť aj keď ho krátkodobo nechladíte (na niekoľko dní, napr. pri cestovaní). Kapsuly je možné aj zmraziť.

Použitie

Sú vhodné najmä:

 • pri pocite pálenia a svrbenia v intímnej oblasti – obnovujú narušenú mikrobiálnu rovnováhu
 • ak ste kvasinkové ochorenie prekonali už viackrát – zvyšujú imunitu
 • ak často navštevujete bazény a kúpaliská, obzvlášť termálne kúpaliská
 • pri kandidóze hrubého čreva

Dávkovanie

Ako prevencia kvasinkovej infekcie, alebo pri udržiavacej etape sa probiotikum užíva pravidelne a dlhodobo v množstve 1 kapsula denne. Pri akútnych gynekologických problémoch sa dávkovanie zvyšuje na 2 – 3 kapsuly denne.

Cena

V súčasnosti probiotikum Super Dophilus nie je v niektorých lekárňach dostupné. Jeho cena v internetových lekárňach je okolo 14.74 € (za 30 kapsúl).

Zhrnutie pre Super Dophilus

Výhody
 • vysoká účinnosť pri kvasinkovej infekcií
 • počet probiotických kmeňov a ich množstvo (8 miliárd)
 • posilňujú imunitu
 • pohodlné dávkovanie – len 1 kapsula denne
 • výrobca garantuje dobrú stabilitu probiotika
Nevýhody
 • cena
 • uchovávanie v chladničke

 

2. Webber Naturals Probiotiká s brusnicami pre ženy (45 kapsúl)

Webber Naturals Probiotiká s brusnicami pre ženy (45 kapsúl)

Probiotiká boli vyvinuté špeciálne pre obnovu mikrobiómu v črevách a v intímnej oblasti (pozitívne vplývajú na trávenie a podporujú zdravie vaginálnej oblasti). Probiotiká Webber Naturals s brusnicami sú vhodné pri infekciách močových ciest (extrakt z brusnice pomáha chrániť močové ústrojenstvo).

iconPozrieť v obchode

Zloženie

5 miliárd bakteriálnych kmeňov (5 mld aktívnych buniek) + extrakt brusnice (36:1 v 200 mg)

Probiotické kmene:

 1. Lacobacillus rhamnosus HA-111 – 1,5 mld. (30 %)
 2. Lactobaciluss acidophilus HA-122 – 1,5 mld. (30 %)
 3. Lactobacillus casei HA-108 – 0,75 mld. (15 %)
 4. Bifidobacterium longum HA-135 – 0,75 mld. (15 %)
 5. Lacobacillus fermentum HA-179 – 0,5 mld. (10 %)

Lacobacillus rhamnosus – je odolný voči kyselinám a žlči v žalúdku a črevách, podporuje tráviaci trakt a rovnováhu črevnej mikroflóry.

Lactobaciluss acidophilus – vytvára kyslé prostredie, ktoré je nevhodné pre škodlivé mikroorganizmy. Podieľa sa na rozklade potravy.

Lactobacillus casei – tvorí enzým amyláza (enzým, ktorý štiepi škrob na jednoduchšie cukry)

Bifidobacterium longum – je probiotická baktéria ktorá má pre ľudí množstvo pozitívnych účinkov. Je obzvlášť známa svojimi účinkami na hrubé črevo. Bežne sa vyskytuje v tráviacom trakte u dospelých a u detí a v ženskej vaginálnej oblasti.

Lacobacillus fermentum – reguluje hladinu cholesterolu v krvi a je prospešný pre imunitný systém.

Extrakt z brusnice sa postará o to, aby sa nezdravé baktérie neboli schopné prichytiť na stenách močového ústrojenstva. Sú vhodné ako prevencia, ale aj ako liečba infekcií.

Stabilita prípravku

Výrobca garantuje životaschopnosť všetkých 5 miliárd prospešných baktérií na konci exspirácie. V deň výroby sa vo výrobku nachádza 10 miliárd živých baktérií.

Použitie

Probiotikum Webber Naturals:

 • zlepšuje trávenie a odstraňuje tráviace problémy
 • vhodné pri infekciách močových ciest
 • vhodné pri kvasinkovej infekcii

Dávkovanie

Probiotikum Webber Naturals sa zvyčajne užíva v množstve 1 kapsula 2x denne. Najlepšie užívať spolu s jedlom, vždy vcelku (nehrýzť, nežuť). Zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

Cena

Jeho cena sa pohybuje okolo 15.72 € (za 45 kapsúl).

Zhrnutie pre Webber Naturals

Výhody
 • výborný na podporu trávenia – napomáha pri odstraňovaní nepríjemných tráviacich problémov.
 • podporuje zdravie vaginálnej oblasti a močových ciest (vďaka extraktu z brusnice)
 • vysoká koncentrácia brusnicového extraktu (36:1 v každej kapsule)
 • 5 miliárd bakteriálnych kmeňov
 • nemusí sa skladovať v chladničke (môže sa použiť aj pri dlhodobejšom cestovaní)
 • vhodný pre všetky vekové kategórie žien
 • Webber Naturals je vhodný aj pre vegetariánov
Nevýhody
 • cena

 

3. Pearls YB probiotiká pre ženy (30 kapsúl)

Pearls YB pre ženy (30 kapsúl)

Pearls YB je aktívna zmes laktobacilov – obsahuje 3 z najefektívnejších probiotických kultúr pre zdravie a trávenie žien.

Stará sa o vytvorenie a udržanie rovnováhy mikrobiómu v tráviacom trakte. Podporuje zdravie sliznice pošvy. Zároveň sa stará o podporu imunity.

Ak vás však trápia recidivujúce infekcie močových ciest, vhodnejšie pre vás bude jedno z dvoch predchádzajúcich probiotík. Toto probiotikum nebolo navrhnuté na liečbu ani na prevenciu problémov s močovým traktom a nemusí byť tak vhodné ako vyššie spomenuté značky.

iconPozrieť v obchode

Zloženie

Pearls probiotiká pre ženy obsahujú 1 miliardu CFU (živých bakteriálnych kmeňov)

Probiotické kmene:

 1. Lactobacillus acidophilus
 2. Lactobacillus rhamnosus
 3. Lactobacillus plantarum

Stabilita prípravku

Kapsule vyrobené v Japonsku patentovanou technológiou True DeliveryTM. Každá kapsula sa skladá z troch vrstiev mäkkého gélu (vrstvy ochránia probiotické baktérie pred žalúdočnými kyselinami, teplom a vlhkosťou). Táto technológia teda zaručuje prežitie a schopnosť množenia bakteriálnych kmeňov počas prechodu tráviacim traktom.

Nie je potrebné skladovať v chladničke. Probiotikum môže byť v prípade potreby zmrazené.

Použitie

 • udržuje zdravý tráviaci systém
 • stará sa aj o zdravie sliznice pošvy

Dávkovanie

Probiotikum sa zvyčajne užíva v množstve 1 kapsula 1x denne. Užíva sa nezávisle od jedla. Kapsulu užite vcelku a zapite potrebným množstvom vody.

Cena

Cena Pearls YB sa pohybuje okolo 13.07 € (za 30 kapsúl).

Zhrnutie pre Pearls YB

Výhody
 • pohodlné dávkovanie – 1 malá kapsula denne
 • možnosť užiť kedykoľvek (netreba užívať s jedlom)
 • nie je potrebné skladovať v chladničke
 • vhodné na cestovanie
 • probiotikum bolo navrhnuté tak, aby pomohlo tráviacemu traktu a zabránilo opakujúcim sa kvasinkovým infekciám
 • Pearls probiotiká sú vhodné aj pre tehotné ženy
Nevýhody
 • menší počet kmeňov aj celkový počet baktérií (len 3 kmene a 1 miliarda baktérií)
 • nie je vhodné pri infekciách močových ciest

 

Záverečný verdikt

Či už bojujete s kvasinkovou infekciou, recidivujúcimi infekciami močových ciest, tráviacimi ťažkosťami alebo menopauzou, probiotiká môžu výrazne zvýšiť vašu kvalitu života a zmierniť vaše príznaky.

Najlepšou voľbou môžu byť probiotiká Super Dophilus. Obsahujú až 8 miliárd živých baktérií v 1 kapsule a celkovo 9 kmeňov baktérií. Obsahujú teda vysokú koncentráciu prospešných baktérií, ktoré sú obzvlášť prospešné pre ženy.

Dobré skúsenosti sú aj s probiotikom Webber Naturals. Výrobca garantuje životaschopnosť 5 miliárd prospešných baktérií na konci doby použiteľnosti. Prípravok sa postará o rovnováhu medzi zdravím tráviaceho traktu a ženským zdravím.

Ak chcete zistiť, ktoré probiotiká sú vhodné pre tehotné ženy, prečítajte si tento článok.

Zdroje:

Pridaj komentár

Zatvoriť