Probiotiká na žalúdok a trávenie

Probiotiká na žalúdok a trávenie

Probiotiká sú tvorené živými baktériami a kvasinkami, ktoré priaznivo vplývajú na viacero systémov v tele. Špeciálne prospešné sú probiotiká na žalúdok a trávenie.

Zaujíma vás, ako probiotiká môžu prispievať k zdraviu nášho tráviaceho systému?

Dozviete sa to v dnešnom článku.

V našom čreve sa prirodzene vyskytujú črevné baktérie (tzv. črevná mikrobiota). Napomáhajú tráveniu a udržujú prostredie žalúdka a čriev v rovnováhe. Hmotnosť všetkých prospešných črevných baktérii v našom tráviacom trakte je obrovská – spolu vážia 1 – 2 kg z vašej celkovej váhy.

Črevná mikrobiota býva narušená pri užívaní antibiotík, a preto sa odporúča užívať antibiotiká spolu s probiotikami.

Aké účinky má probiotikum na žalúdok?

Pozrime sa na to, aké konkrétne účinky majú probiotiká na žalúdok.

Dokážu:

  • Udržiavať rovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami v tráviacom trakte.
  • Pomáhať pri liečbe hnačky rôzneho pôvodu (vírusového, bakteriálneho, parazitického), ale aj pri hnačke spojenej s cestovaním – probiotiká skrátia trvanie hnačky až o 30 hodín.
  • Obnovovať črevnú mikrobiotu po jej narušení antibiotikami.
  • Prevencia hnačky pri liečbe antibiotikami.
  • Liečiť zápalových ochoreniach čriev – samotný zápal probiotiká neliečia, no pomáhajú mu predchádzať.
  • Doplnková liečba H. pylori.

Probiotikum má dva mechanizmy, akými pôsobí na žalúdok. Buď priamo ovplyvňuje imunitný systém, alebo bojuje s patogénnou baktériou, ktorá sa v tráviacom trakte objaví [1].

Pozitívny vplyv majú probiotiká aj na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny), pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve a zlepšujú uvoľňovanie antioxidantov [2].

TOP probiotiká na trávenie

Viacerí odborníci sa v súčasnosti zhodnú na tom, že ak nemáte v poriadku trávenie, mali by ste zaradiť do jedálnička probiotiká.

Najlepšie probiotiká na žalúdok a trávenie:

Probiotikum na trávenie pre deti:

Pre deti od 3 rokov môžete použiť tie už spomenuté vyššie, pričom BIOPRON Forte môžete použiť u detí od 6. mesiacov.

Pre novorodencov sú vhodné napr. BioGaia ProTectis kvapky. Tie sú vhodné aj pri detskej kolike.

Liečba detskej hnačky

Výskumy ukazujú, že probiotiká sú efektívne v skracovaní času, kedy dieťa trpí na hnačku. Prevenčné účinky probiotík na vznik hnačky nie sú až také silné. Najprospešnejšie kmene na liečbu hnačky sú: Saccharomyces boulardiiLactobacillus reuteri, Lactobacillus casei a Lactobacillus rhamnosus GG.

Ako prevencia rotavírusov sa osvedčila kombinácia Bifidobacterium bifidum + Streptococcus thermophilus. Takáto kombinácia sa nachádza napr. v probiotikách:

Nekrotizujúca enterokolitída

Predčasne narodené deti sú ohrozené viacerými stavmi. Jedným z nich je nekrotizujúca enterokolitída, pri ktorej dochádza k odumieraniu časti čreva. Toto ochorenie sa vyskytne približne u 10 % detí, ktoré majú pôrodnú hmotnosť pod 1500 g (choredieta.sk).

Prevencia existuje vo forme probiotík s kmeňmi Lactobacillus rhamnosus GG v kombinácii s laktoferínom. Prospešné sa ukázali aj kmene Bifidobacterium infantis v kombinácii s Lactobacillus acidophilus. Tieto prospešné baktérie sa tiež nachádzajú v prípravku INFANTS DOPHILUS PLUS.

Liečba syndrómu dráždivého čreva

Toto ochorenie sa prejavuje hnačkami alebo zápchami (prípadne ich kombináciou). Najúčinnejšie sú kmene Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus a Saccharomyces boulardii.

Probiotiká, ktoré by mohli pomôcť pri syndróme dráždivého čreva:

  • Bifidobacterium lactis + Lactobacillus acidophilus PROBIO-FIX
  • Lactobacillus acidophilus + Saccharomyces boulardii BIOPRON Forte

Pouchitída

Zápalové ochorenie pouchu, ktoré sa objavuje u pacientov s odstráneným konečníkom a hrubým črevom. Štúdie dokazujú, že pacienti s týmto ochorením majú nedostatok Streptokokových kmeňov. Dlhodobé užívanie probiotík u pacientov s pouchitídou zlepšuje príznaky ochorenia až o 69 % a zmierňuje zápalové prejavy.

Pre koho sú určené probiotiká?

Výhodou probiotík je to, že sú bezpečné takmer pre každého. V rôznych formách sú používane už viac ako 100 rokov. Výnimkou sú imunokompromitovaní pacienti v nemocnici, u ktorých by sa mohla vyvinúť probiotická sepsa. Okrem tohto prípadu sa probiotiká môžu užívať bez obmedzení.

Záver

Probiotiká majú preukázateľné účinky na žalúdok a trávenie, ale aj na iné funkcie nášho tela, napríklad imunitu, ekzémy, akné a podobne. Probiotiká nájdete v jogurtových kultúrach ale aj výživových doplnkoch, ktoré obsahujú pestré probiotické kmene. Rôzne kmene majú špecifické účinky, no je dokázané, že probiotiká majú prospešný vplyv na žalúdok a trávenie.

A podľa čoho si máte vybrať probiotikum, keď je ich na trhu také veľké množstvo? Prečítajte si článok o výbere probiotík, kde sme podrobne rozobrali, aké štandardy by malo každé probiotikum spĺňať. Zistíte aj to, na čo treba dávať pozor pri jeho výbere a zopár tipov na kvalitné probiotiká (čítajte tu).

Dúfame, že nájdete to správne probiotikum na žalúdok 🙂

Zdroje:

Pridaj komentár

Zatvoriť