Top 10: najlepšie probiotiká pre deti (ale aj pre dospelých)

Top 10: najlepšie probiotiká pre deti (ale aj pre dospelých)

Ako si vybrať najlepšie probiotiká?

Táto otázka môže byť obzvlášť citlivá, najmä ak vyberáme probiotiká pre deti, alebo tehotné ženy.

Pomôžeme vám  s výberom. Pozrieme sa na kritériá dôležité pri výbere probiotika. Na konci článku nájdete najlepšie probiotiká na trhu zoradené do prehľadnej tabuľky.

Ak vás zaujíma iba rebríček, môžete si ho hneď pozrieť:

10 najlepších probiotík

Najlepší spôsob, ako podporiť trávenie (a zdravie celkovo), je zaradiť do stravy viac probiotických potravín (napríklad jogurt, kyslá kapusta, bryndza, kefír a iné – zistite viac o tom, ktoré sú najlepšie prírodné probiotiká TU). Ak však tieto jedlá nemôžete jesť každý deň, potom je najlepšou voľbou podanie probiotického doplnku výživy.

Probiotiká sú dôležité, najmä ak:

 • užívate/užívali ste antibiotiká (tie totiž popri hubení baktérií, ktoré spôsobujú choroby, ničia aj zdravé baktérie)
 • máte hnačku (pomôžu vám rýchlejšie sa vystrábiť a obnoviť narušené trávenie)
 • trpíte laktózovou intoleranciou alebo alergiami (zmierňujú príznaky alergií a zlepšujú trávenie laktózy)
 • ste vystavení nadmernému stresu (zlepšujú obranyschopnosť organizmu)
 • alebo pri infekčných ochoreniach a črevných zápaloch (zlepšujú imunitu)

Predstavujú prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú v našich slizniciach – ústach, nose, ale najmä v črevách.

Lekári zo severských štátov odporúčajú podávať probiotiká i nekojeným deťom, kojacim matkám a gravidným ženám – najmä v poslednom trimestri tehotenstva.

Ako si teda vybrať?

Na internete, ale aj v lekárni sa stretnete s nespočetným množstvom prípravkov. Ako teda viete, že ste si kúpili tie najlepšie probiotiká na trhu?

Aby ste sa nestratili v mori produktov, rozhodli sme sa vám poradiť pri výbere.

ktoré probiotiká sú najlepšie na trhu?

Najprv si prečítajte naše 4 tipy, ako zaručene nájdete kvalitné probiotiká.

Vďaka týmto tipom budete vždy vedieť určiť, ktoré probiotiká sú najlepšie.

Na konci článku sú zhrnuté najlepšie probiotiká – rebríček Top 10. Nájdete tam aj dôvody, PREČO dostali dané hodnotenie.

Poďme na to:

4 tipy: podľa čoho vyberať najlepšie probiotiká?

1) CFU

Probiotiká sa merajú v CFU (z anglického výrazu Colony Forming Units = jednotky tvoriace kolóniu). Toto číslo by malo byť viditeľne zobrazené na prednej strane krabičky.

Najlepšie probiotiká sú tie, ktoré majú rozmedzie CFU medzi 0,5 – 20 miliárd (ideálne, ak pripadá 1 miliarda životaschopných baktérií na 1 kmeň). Tie, ktoré sa nachádzajú v tomto rozsahu sú probiotiká prospešné na trávenie (špeciálne na črevnú mikroflóru).

Dolný koniec rozsahu (0,5 – 1 miliarda CFU) potrebujeme ako denný príjem probiotík. Užívanie 1 miliardy CFU je vhodné pre ľudí s relatívne zdravým tráviacim systémom, ktorí potrebujú denne doplniť probiotiká, stratené kvôli modernému životnému štýlu.

baktérie - probiotické kultúry

CFU s viac ako 1 miliardou sa odporúča v týchto prípadoch:

 • Starší ľudia – následkom starnutia má náš mikrobióm tendenciu strácať probiotiká rýchlejšie. Najmä kmene Bifidobacterium (bežne sa vyskytujúce v hrubom čreve). Nízke množstvo Bifidobaktérií môže viesť k tráviacim problémom. Preto sa odporúčajú najmä probiotiká s vyššou koncentráciou Bifidobaktérií (B. lactis, B. Bifidum a B. longum).
 • Pri cestovaní a strese – viac ako 70 % nášho imunitného systému sídli v črevách. Preto je veľmi prospešné posilniť si imunitu v období, kedy je oslabená. Zvýšenie denného príjmu probiotík v tomto období môže zabrániť aj možným problémom v budúcnosti.
 • Diéta – občas môže byť pre nás ťažké (až nemožné) stravovať sa zdravo. Spracované potraviny, umelé dochucovadlá a ďalšie bežné zložky v našej strave zohrávajú veľkú úlohu pri ničení našej prirodzenej flóry.
 • Narušený tráviaci alebo imunitný systém – ak je vaše trávenie alebo imunitný systém ohrozený, najlepšie, čo môžete urobiť, je zvýšiť prívod probiotických látok do organizmu. Tak napomôžete tomu, aby sa vaša flóra vrátila späť do normálu.
Zhrnutie:

Najlepšie je probiotikum, ktoré má rozmedzie medzi 0,5 – 20 miliárd CFU. V prípade, že vás trápia len bežné problémy (občasné ťažkosti s trávením, či nafukovaním), bude vám stačiť prípravok s 1 mld CFU.

Niektoré probiotiká pre deti obsahujú menší počet živých kultúr (ktorý je pre ne postačujúci).

Probiotikum s obsahom viac ako 1 miliarda CFU je pre vás vhodné, ak vás trápi hnačka či alergia, užívate antibiotiká a pod. (viac v časti: Ako užívať probiotiká).

2) Rozmanitosť kmeňov a jasne definované zloženie

Na prípravu probiotík sa používa viacero druhov mikroorganizmov.

Najviac využívané sú tie z rodov :

 • Lactobacillus (laktobacily – baktérie mliečneho kvasenia)
 • Bifidobacterium (bifidobaktérie)
 • ojedinele aj Enterococcus (enterobaktérie)

Tiež sa používajú kvasinky (Saccharomyces boulardi), Streptococcus thermophilus, Bacillus coagulans a iné.

Rozmanitosť kmeňov je taktiež dôležitá pre výber vhodného probiotika.

Pre priemerného dospelého človeka je vhodná zmes Lactobacillus a Bifidobacterium. Tá zabezpečí, že podporíte naraz zdravie tenkého aj hrubého čreva. Prípravky sú niekedy označené začínajúc veľkými píšmenami L. (pre laktobacily) a B. (pre bifidobaktérie).

Niektoré probiotické doplnky obsahujú obrovské množstvo rôznych druhov baktérií. Tieto často nie sú až také účinné, pretože existuje len niekoľko kmeňov, ktoré boli preukázateľne životaschopné počas skladovania a prechodu celým tráviacim traktom (odolnosť voči žalúdočným a žlčovým kyselinám).

Keď natrafíte na probiotiká s viac ako 20 kmeňmi, myslite na to, že iba malá časť týchto kmeňov sa aj skutočne dostane do vašich čriev (a teda bude prospešná pre vaše zdravie).

Často je počet rôznych kmeňov baktérií v produkte dôležitejší, než celkový počet baktérií, ktoré obsahuje.

najlepšie probiotiká obsahujú rôzne kmene baktériíRôzne kmene probiotických baktérií majú aj mierne odlišné úlohy v tele. Jednotlivé kmene sú rozmiestnené na rôznych miestach tráviaceho traktu.

Probiotické doplnky, ktoré obsahujú aspoň 2 kmene sú zvyčajne účinnejšie, než produkty obsahujúce extrémne vysokú koncentráciu iba jedného kmeňu. To najmä z toho dôvodu, že viaceré kmene fungujú synergicky (navzájom spolupracujú) na ovplyvnení nášho zdravia.

Probiotiká pre deti (obzvlášť pre novorodencov) často obsahujú len 1 kmeň. To z toho dôvodu, že deti majú inú mikroflóru ako dospelí a sú pre ne dôležitejšie iné kmene. Na doplnenie správnej flóry im môžu stačiť aj prípravky s 1 kmeňom.

7 najvýznamnejších kmeňov probiotík:

 1. Lactobacillus acidophilus (napr. v prípravku PROBIO-FIX)
  – najdôležitejší kmeň zo všetkých druhov Lactobacillus. Ľahko vytvára kolónie na stenách tenkého čreva. Podporuje vstrebávanie živín, pomáha pri hnačke a trávení mliečnych potravín (intolerancii laktózy).
 2. Bifidobacterium longum (INFANTS Dophilus Plus, GS Laktobacily FORTE)
  B. Longum (podobne ako L. acidophilus) je jednou z najbežnejších baktérií v tráviacom trakte dospelých. Pomáha udržiavať integritu črevnej steny. Je obzvlášť prospešný pri zachytávaní toxínov, zabraňuje množeniu patogénnych (zlých) baktérií a posilňuje imunitu.
 3. Bifidobacterium bifidum (Imunoglukan P4H)
  – tento kmeň sa nachádza v tenkom aj hrubom čreve. Je nevyhnutný pre normálne trávenie mliečnych výrobkov. To je obzvlášť dôležité, v období starnutia, pretože naša prirodzená schopnosť stráviť mliečne výrobky starnutím klesá. B. bifidum umožňuje lepšie využitie živín prijatých z potravy, pretože má schopnosť rozložiť komplexné sacharidy, tuky a proteíny na jednoduchšie zložky (ktoré telo využije efektívnejšie).
 4. Lactobacillus rhamnosus (Biopron FORTE)
  – tento kmeň je najdôležitejší pomocník pri prevencii „cestovateľskej hnačky“. Tento druh hnačky zvykne postihnúť ľudí pri ceste do zahraničia (obzvlášť do tropických destinácií). Najčastejšou príčinou, prečo takáto hnačka vzniká je buď nedostatočné hygienické podmienky v danej krajine (konzumácia kontaminovanej potravy alebo vody), alebo len to, že črevo nie je zvyknuté na dané podnebie a jedlá, ktoré domáci spracujú bez problémov nám môžu zapríčiniť črevné problémy. Lactobacillus rhamnosus účinkuje proti patogénnym organizmom typu Salmonella, Clostridium, Listeria, Shigella.
 5. Lactobacillus plantarum (Bio-Kult 14 kmeňov)
  – významne prispieva k produkcii NO (oxidu dusnatého). Táto schopnosť je ale významne narušená pri užívaní antibiotík. NO má v tráviacom trakte mnoho funkcií, napríklad:

  • zastavuje rast a množenie baktérií (bakteriostáza)
  • stimuluje sekréciu hlienu (vytvára na povrchu epitelu ochrannú vrstvu)
  • reguluje peristaltiku (normálne posúvanie obsahu čriev)
  • stimuluje imunitný systém
  • zúčastňuje sa aj na obrane pred prenikaním toxínov do tela cez črevo (črevo je našou najväčšou bránou proti prenikaniu mikroorganizmov do tela)
 6. Streptococcus thermophilus (LactoFlor)
  – podporuje produkciu laktázy a tým zlepšuje trávenie mlieka a mliečnych výrobkov.
 7. Saccharomyces boulardii (Biopron FORTE)
  – pomáha pri hnačkách rôzneho pôvodu, mimoriadne vhodný počas a aj po liečbe antibiotikami (prispieva k obnoveniu črevnej mikroflóry).

4 najdôležitejšie kmene baktérií pre novorodencov:

 1. Bifidobacterium bifidum (INFANTS Dophilus Plus) – pomáha pri tráviacich ťažkostiach a ekzéme
 2. Bifidobacterium infantis (INFANTS Dophilus Plus) – podporuje imunitu a trávenie, znižuje zápal a hnačku
 3. Lactobacillus rheuteri (BioGaia) – pochádza z materského mlieka a redukuje koliku, hnačku a infekcie dýchacích ciest
 4. Bifidobacterium lactis BB-12 (PROBIO-FIX BABY) – podporuje imunitu organizmu, má schopnosť znižovať výskyt rôznych infekcií, podporuje trávenie a zmierňuje dojčenské koliky

najlepšie probiotiká pre novorodenca

Vlastnosti kvalitných probiotík

Na prípravu probiotických prípravkov sa používa veľké množstvo bakteriálnych kmeňov. Kmene by mali spĺňať určité podmienky, napríklad:

 • schopnosť priľnutia baktérie na črevnú stenu
 • produkcia prospešných látok pre hostiteľa
 • podpora imunity
 • pozitívny vplyv na fyziologické funkcie

Konkrétne kmene 3 najčastejšie používaných rodov:

LactobacillusBifidobacteriumEnterococcus
Lactobacillus acidophilus NCFB 1748Bifidobacterium lactis BB-12Enterococcus faecium SF 68
Lactobacillus acidophilus LB, LA-5Bifidobacterium lactis 94BEnterococcus faecium M74
Lactobacillus johnsonii LAIBifidobacterium longum BB 536Enterococcus faecium PR 88
Lactobacillus casei CRL 431Bifidobacterium infantisEnterococcus faecium K 77D causido
Lactobacillus casei immunitasBifidobacterium bifidum BB01 
Lactobacillus gasseri ADH  
Lactobacillus gasseri LG21  
Lactobacillus paracasei Shirota  
Lactobacillus paracasei F19  
Lactobacillus rhamnosus Goldin-Gorbach („GG“)  
Lactobacillus reuteri SD2112  
Lactobacillus plantarum a iné  

Okrem týchto kmeňov výrobcovia probiotík uvádzajú aj iné mikroorganizmy, často pod neoficiálnymi názvami. Tieto nemusia byť až také účinné. Radšej dôverujte tým, uvedeným v tabuľke vyššie, pretože tieto kmene boli študované v súvislosti s priaznivým účinkom na organizmus. Tiež vykazujú priľnavosť na črevnú sliznicu (jedno z najdôležitejších kritérií pri hodnotení kvality probiotík). Priľnavosť (adhezivita) svedčí o ich priľnutí na črevnú stenu, schopnosti tvoriť kolónie a tiež prekážku pre patogénne baktérie.

Zhrnutie:

Ak chcete súčasne podporiť zdravie tenkého aj hrubého čreva, je pre vás vhodná zmes Lactobacilov a Bifidobaktérií (poprípade s obsahom Saccharomyces boulardi, Streptococcus thermophilus, Bacillus coagulans).
Vyberajte si prípravky, ktoré neobsahujú zbytočne veľké množstvo kmeňov. Ideálom, v závislosti od vášho problému, môžu byť probiotiká už s obsahom 2 rôznych kmeňov (pre novorodencov a malé bábätká stačí aj 1 kmeň). Tie, ktoré obsahujú viac ako 20 kmeňov sú zvyčajne vyhodené peniaze.

3) Stabilné a účinné (garantované množstvo)

Je účinnosť garantovaná počas celej doby až do exspirácie? Máte záruku, že pri užívaní produktu naozaj prijmete 50 miliárd CFU, za ktoré ste zaplatili?

…alebo výrobca uvádza 50 miliárd CFU, ktoré sa v produkte nachádzali počas výroby? Avšak kým si výrobok kúpite o 4 mesiace neskôr, živých zostalo len 40 miliárd CFU.

Práve kvôli tomu venujte pozornosť označovaniu produktu. Probiotický doplnok, ktorý si vyberiete, by mal mať na obale vyhlásenie o tom, že je zaručená jeho aktivita a účinnosť baktérií až do času exspirácie.

Niektoré probiotiká sa musia uchovávať v chladničke. V dnešnej dobe sa (aj pre pohodlie pri užívaní) preferujú odolnejšie a stabilnejšie formy. Ani pri nich však nezabúdajte, že živé baktérie je nutné chrániť pred nadmerným teplom, svetlom a vlhkosťou.

Zhrnutie:

Často sa stane, že výrobcovia probiotík uvádzajú množstvo probiotík v čase výroby. Časom ale dochádza ku znižovaniu počtu baktérií v prípravkoch. Najlepšie probiotiká sú od tých výrobcov, ktorí zaručujú účinnosť počas celej doby použiteľnosti.

4) Kvalitný výrobca

Chceme, aby výrobok obsahoval čo najmenej chemikálií a iných zložiek, ktoré by mohli potenciálne narušiť náš tráviaci trakt. Kvalitné probiotiká by mali obsahovať zoznam všetkých pomocných látok.

10 overených výrobcov kvalitných probiotík nájdete na konci článku.

Zaujímavosť:

V osídľovaní novorodenca probiotickými baktériami po pôrode sa zistili značné rozdiely.

Významnú rolu tu zohrávajú opatrenia spojené s pôrodom (napr. hygienická úroveň, použitie dezinfekčných látok, systém výživy, aplikácia liečiv a pod.). Kolonizácia novorodencov baktériami vo Švédsku trvá 3 – 4 týždne, kým napríklad v Pakistane iba 3 – 4 dni. U švédskych detí sa zistilo viacero abnormalít vo flóre mikroorganizmov. Napríklad u kožných mikroorganizmov (Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis) došlo ku zmene miesta usídlenia a dostali sa u nich do čreva. Tiež stúpol počet anaeróbnych mikroorganizmov, ktoré sú odolnejšie voči hygienickým opatreniam. Anaeróbne baktérie svojimi splodinami môžu rušiť toleranciu ľudí k potravinovým alergénom.

Ako užívať probiotiká (dávkovanie)

ako užívať probiotikáJednotlivé probiotické prípravky sa líšia celkovým počtom CFU. Dávkovanie je rozličné v závislosti od konkrétneho produktu. Priemerné dávky sa pohybujú od:

 • 0,5 – 10 miliárd CFU denne pre deti
 • 1 – 20 miliárd CFU denne pre dospelých
Na udržanie zdravého tráviaceho traktu sa odporúča probiotikum s 1 miliardou CFU.

Avšak ak užívate antibiotiká, alebo ak máte príznaky bakteriálnej nerovnováhy (napr. hnačka), môžete použiť probiotikum až s obsahom 5 – 10 miliárd CFU (pokiaľ u vás neodznejú príznaky). Po ukončení liečby antibiotikami by udržiavacia dávka mala pokračovať najmenej 2 týždne.

Zopár tipov navyše:

 • Nemali by ste užívať vyššiu dávku, ako odporúča výrobca. Mohlo by to totiž spôsobiť nerovnováhu medzi jednotlivými kmeňmi. Ak máte problém a potrebujete viac CFU, mali by ste si zakúpiť prípravok, ktorý obsahuje potrebné množstvo v jednej kapsule.
 • Pre získanie všetkých výhod užívania probiotík by sa mali užívať aspoň 6 mesiacov. Tento čas je potrebný k obnoveniu prirodzenej mikroflóry. Väčšina probiotík je vhodná (dokonca odporúčaná) na dlhodobé užívanie.
 • Po kúre probiotikami, ale aj počas nej je dôležitá zdravá strava. Patogénne baktérie v čreve obľubujú cukor a spracované sacharidy. Pokiaľ obmedzíte príjem cukrov, je väčšia šanca, že probiotiká budú účinkovať správne. Do stravy zaraďte dostatok ovocia a zeleniny.
 • Ako prevencia cestovateľskej hnačky sa odporúča začať probiotiká brať 1 týždeň pred plánovanou cestou. Počas cestovania ich užívajte naďalej. Pokračujte v užívaní aspoň 1 týždeň po návrate domov.

Najlepšie probiotiká – rebríček Top 10

#1 PROBIO-FIX 30 kapsúl
PROBIO-FIX
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotiká určené pre deti od 3 rokov, pre dospelých a pre tehotné a dojčiace ženy
 • obsahujú vedecky overené lyofilizované kmene:
  • Lactobacillus acidophilus LA-5®
  • Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12®
 • 4 miliardy životaschopných baktérií, garantované na konci doby použiteľnosti
 • Dávkovanie: 1 kapsula 1x denne.
 • Balenie: ? 30 kapsúl ? 60 kapsúl
 • nemusia sa uchovávať v chladničke
 • Záver: Kvalitná značka, overené kmene probiotík v dostatočnom množstve, garantovaná účinnosť probiotík až po dátum exspirácie. Pohodlné dávkovanie a výhodná cena (0,38 € za 1 dávku).
Cena: 11.49 €
BioGaia ProTectis kvapky
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • probiotiká určené pre novorodencov, malé deti, dospelých, bezpečné aj pre tehotné ženy
 • obsahuje prírodný laktobacil izolovaný z materského mlieka:
  • Lactobacillus reuteri Protectis
 • 100 miliónov baktérií v 1 dávke
 • Dávkovanie: 5 kvapiek denne, pred použitím dobre potriasť (25 dávok v 5 ml fľaštičke).
 • Balenie: ? kvapky 5 ml , ? kvapky 10 ml Alternatíva: žuvacie tablety – ? jahodová príchuť
 • Záver: Kvalitná značka, overený kmeň probiotík, trochu nižšie množstvo baktérií (avšak na základe štúdií obsahuje odporúčanú dennú dávku L. reuteri potrebnú na dosiahnutie priaznivých účinkov), výrobca deklaruje živé a aktívne baktérie v prípravku. Jednoduché dávkovanie a dobrá cena (0,46 € za 1 dávku).
#3 BIOPRON Forte 30 kapsúl
BIOPRON Forte
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotiká určené pre dojčatá od 6. mesiaca veku a pre dospelých
 • obsahuje: probiotické baktérie + probiotickú kvasinku inulín + fruktooligosacharidy 
 • skladá sa z:
  • Lactobacillus acidophilus (baktérie)
  • Lactobacillus rhamnosus (baktérie)
  • kvasinka Saccharomyces boulardii
 • 5 miliárd CFU v 1 kapsule
 • synbiotikum – kombinácia probiotík a prebiotík so synergickým účinkom
 • Dávkovanie: 1 kapsula denne spolu s jedlom.
 • Balenie: ? 30 kapsúl ? 60 kapsúl
 • Záver: Kvalitný výrobca Valosun, overené kmene probiotík, veľké množstvo baktérií, vyrobené v prísnych hygienických a kvalitatívnych podmienkach SVP a ISO 9001:2008 (management akosti). Pohodlné dávkovanie a výhodná cena (0,38 € za 1 dávku).
Cena: 10.99 €
Imunoglukan P4H SynBIO
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotiká určené pre deti od 3 rokov a pre dospelých
 • obsahuje: Imunoglukan® + probiotiká + vitamín C + fruktooligosacharidy
 • obsahuje tieto lyofilizované kmene: 
  • Bifidobacterium lactis BL2
  • Lactobacillus acidophilus LH5
  • Streptococcus thermophilus ST3
  • Lactobacillus casei LC1
  • Bifidobacterium bifidum BF2
 • 2,5 mld CFU v 1 kapsule
 • synbiotikum = probiotikum + prebiotikum (podporuje rast a životaschopnosť probiotík)
 • Dávkovanie: 1 kapsula 1x denne, najlepšie nalačno.
 • Balenie: ? 10 kapsúl ? 30 kapsúl (doprava zadarmo) ? 70 kapsúl (doprava zadarmo)
 • Záver: Kvalitný výrobca, overené kmene probiotík, primerané množstvo baktérií, technológia výroby štvrtej generácie (Duolac™), ktorá zabezpečuje životaschopnosť a stabilitu baktérií. Pohodlné dávkovanie + cena 0,59 € za 1 dávku.
SWISS NATUREVIA Laktobacily 5
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotiká určené pre deti od 3 rokov a pre dospelých
 • Skladá sa z:
  • Lactobacillus Rhamnosus HA-111 (55 %) – 3,3 miliárd aktívnych buniek
  • Bifidobacterium Breve HA-129 (20 %) – 1,2 mld aktívnych buniek
  • Lactobacillus Casei HA-108 (15 %) – 0,9 mld aktívnych buniek
  • Bifidobacterium Longum HA-135 (5 %) – 0,3 mld aktívnych buniek
  • Lactobacillus Acidophilus HA-122 (5 %) – 0,3 mld aktívnych buniek
 • 6 miliárd životaschopných baktérií
 • Dávkovanie: 1 – 2 kapsule denne.
 • Balenie:
 • ? 33 kapsúl ? 66 kapsúl
 • Záver: Kvalitný výrobca, overené kmene probiotík, veľké množstvo baktérií. Výrobca udáva 6 miliárd životaschopných baktérií na konci doby použiteľnosti (pri výrobe až 18 miliárd CFU v 1 kapsule). Probiotiká si udržiavajú životaschopnosť vďaka novej technológii – sú chránené kryotechnológiou.
Floraliv flastičky
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotiká určené pre deti od 3 rokov a pre dospelých
 • živé baktérie + vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B12)
  • Lactobacillus acidophilus LA-5®
  • Bifidobacterium lactis BB-12®
  • Lactobacillus paracasei 431®
  • Bacillus coagulans
 • 1 miliarda CFU v 1 fľaštičke
 • Dávkovanie: 1 – 2 jednodávkové fľaštičky denne podľa potreby.
 • Balenie: ? 7 fľaštičiek ? 20 kapsúl
 • Záver: Vysoká kvalita, overené kmene probiotík, spodná odporúčaná hranica množstva CFU (ktorá je stále dostatočná pre správne fungovanie tráviaceho traktu), gastroprotekčný systém, ktorý sa stará o transport živých baktérií do čreva. Pohodlné dávkovanie, ale vyššia cena (1,37 € za 1 dávku).
LINEX baby kvapky
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotikum určené pre dojčatá od 3. mesiaca, batoľatá a malé deti
 • obsahuje živé lyofilizované baktérie:
  • Bifidobacterium animalis subs. lactis
 • 1 miliarda CFU v 1 dávke
 • Dávkovanie: 6 kvapiek na lyžičku / do mlieka jedenkrát denne.
 • Balenie: ? kvapky 8 ml (dávka na 21 dní)
 • Záver: Obľúbené a kvalitné probiotiká, overený kmeň probiotík, spodná odporúčaná hranica množstva CFU, garantovaný obsah probiotík na konci doby použiteľnosti. Pohodlné dávkovanie (kvapky) a primeraná cena (0,42 € za 1 dávku).
#8 LACTOFLOR BioPlus 40 kapsúl
LACTOFLOR BioPlus
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotiká určené pre deti od 3 rokov a pre dospelých (vhodné aj v tehotenstve)
 • synbiotikum: inulín + probiotické kmene:
  • Lactobacillus bulgaricus
  • L. acidophilus
  • Bifidobacterium BB-12
  • Streptococcus thermophilus
 • 6,5 miliardy probiotických baktérií v jednej kapsule
 • Po otvorení sa odporúča uskladňovať v chlade.
 • Dávkovanie: 2 – 4 kapsuly denne.
 • Balenie: ? 40 kapsúl ? 90 kapsúl
 • Záver: Obľúbené a kvalitné probiotiká, odporúčané kmene probiotík, vysoký počet CFU, kapsuly sú enterosolventné – k rozpusteniu obsahu dochádza až v tenkom čreve (čo je žiaduce). Pohodlné dávkovanie (aj keď je nutné viacero kapsúl denne) + výhodná cena (0,40 € za 1 dávku).
PROBIO-FIX baby
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotiká pre dojčatá od 2 týždňov veku a malé deti od 1 do 3 rokov
 • obsahuje baktérie mliečneho kvasenia: 
  • Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®
 • 1 miliarda CFU v 1 dávke
 • Dávkovanie: 6 kvapiek denne.
 • Balenie: ? kvapky 8 ml
 • Záver: Kvalitné probiotiká pre deti a dojčatá, overený kmeň probiotík, primeraný počet CFU, baktérie mliečneho kvasenia sú vložené do špeciálnej matrix, ktorá zabezpečuje ich životaschopnosť počas prechodu tráviacim traktom. Pohodlné dávkovanie (kvapky) a primeraná cena (0,56 € za 1 dávku).
#10 INFANTS DOPHILUS PLUS Prášok 20 g
INFANTS DOPHILUS PLUS
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
 • Probiotiká pre novorodencov a deti do 15 rokov
 • lyofylizát s obsahom 7 kmeňov baktérií
  • Bifidobacterium bifidum HA-132
  • Bifidobacterium infantis HA-116
  • Bifidobacterium longum HA-135
  • Lactobacillus acidophilus HA-122
  • Lactobacillus casei HA-108
  • Lactobacillus rhamnosus HA-111
  • Streptococcus salivarius thermophilus HA-110
 • 6 miliárd baktérií v 1 g
 • je potrebné skladovať v chladničke
 • Dávkovanie: 1 – 3 odmerky denne (1 – 3 g prášku). Od narodenia do 6 mesiacov: 0,5 g 1x denne.
 • Balenie: ? 20 g prášku
 • Záver: Kvalitné probiotiká, dobrá kombinácia jednotlivých kmeňov probiotík, vysoký počet CFU, výrobca uvádza 6 miliárd baktérií v čase plnenia, ktoré by v prípravku mali byť prítomné do dvoch mesiacov od otvorenia. Cena: 0,44 € za 1 dávku (pri najnižšom dávkovaní).
Cena: 14.07 €

Okrem spomenutých odporúčame aj tieto probiotiká:

Zhrnutie – ktoré sú najlepšie probiotiká?

Najdôležitejšie pri výbere kvalitného probiotika:

 1. Počet živých baktérií – medzi 1 – 20 miliárd CFU. Ak že vás trápia len bežné problémy (občasné ťažkosti s trávením, či nafukovaním), vystačí vám prípravok s 1 mld CFU.
 2. Rozmanitosť kmeňov – vhodné sú zmesi Lactobacilov a Bifidobaktérií. Kvalitné sú aj kmene Saccharomyces boulardi, Streptococcus thermophilus, Bacillus coagulans.
 3. Stabilita a účinnosť – najlepšie probiotiká sú tie, ktoré majú garantované zloženie aj na konci doby použiteľnosti.
 4. Kvalitný výrobca – v rebríčku vyššie ste sa dozvedeli, ktoré značky sú overené a kvalitné.

Najlepšie probiotiká pre deti:

Najlepšie probiotiká pre tehotné ženy:

Zdroje použitých informácií:

Tento článok má 14 komentárov

 1. Ktore probiotika su najvhodnejsie pre deti od 3 rokov pri alergii na bielkovinu kravskeho mlieka a soje? Dakujem za odpoved.

 2. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na probiotiká, ktoré posilňujú imunitu a môžu sa brat dlhodobo keďže mala v septembri pôjde do škôlky aby posilnila imunitu. Sú aj nejaké take probiotiká? Bude mat 2 roky

  1. Dobrý deň,
   probiotiká sa všeobecne môžu užívať dlhodobo.
   Na podporu imunity pre deti od 2 rokov sú vhodné napríklad:

   Od 3 rokov by ste mohli začať podávať aj Imunoglukan P4H SynBIO, ktorý je navrhutý špeciálne na aktivovanie imunitného systému (vďaka obsahu imunoglukanu z hlivy ustricovitej).

 3. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na vhodné probiotiká pre 2 ročne dieťa. Má alergiu na BKM, sóju a ryžu. Už asi pol roka má kašovitú stolicu ale vyšetrenie stolice dopadlo na jednotku. Ďakujem veľmi pekne.

  1. Dobrý deň,
   pri spomenutých alergiách sú vhodné napríklad probiotiká BioGaia ProTectis vo forme kvapiek (tieto probiotiká sú vhodné už od narodenia).

 4. Dobrý deň, rada by som sa opýtala na probiotiká pre 9 ročného synčeka a tak isto aj probiotiká pre mna (33 r.) na dlhodobejšie užívanie na podporu imunity. Obaja sme po ATB a ja som dokonca užívala ATB 2x po mesiaci. Ďakujem krásne za odpoveď.

  1. Dobrý deň,
   na podporu imunity sú vhodné napríklad probiotiká Biopron 9 Premium alebo Imunoglukan P4H SynBIO, ktoré sú zároveň vhodné na dlhodobé užívanie. Oba druhy obnovujú mikrobiotu po užívaní antibiotík. Môžete ich užívať aj vy aj synček, keďže sú indikované pre deti od 3. rokov a pre dospelých.

 5. Dobrý deň, syn má 8 mesiacov, kojený bol do 5 mesiacov, má atopický ekzém a zisťujeme, ktoré potraviny môže a čo nie. Môžete mi poradiť správne probiotiká pri tomto ekzéme? Ďakujem

  1. Dobrý deň,
   na ekzém sú pre dojčatá a deti do 15 rokov vhodné probiotiká INFANTS DOPHILUS PLUS. Tieto probiotiká vďaka svojmu zloženiu napomáhajú pri liečbe ekzému (v štúdiách sa ukázal účinný najmä Lactobacillus rhamnosus).

 6. Dobrý deň.Prosim vás viete poradiť tie naj probiotiká pre 5,5 ročné dieťa ak má premnožené kvasinky v stolici a pozitívne škroby v zostatkoch? Probiotiká berie dlho aj tak sa kvasinky premnožili. Čo by jej prosím pomohlo? Liečbu a diétu má nasadenú. Brala často antibiotiká z toho to asi ma.

  1. Dobrý deň,
   na premnožené kvasinky existuje probiotikum Candistop, avšak to sa môže užívať až od veku 18 rokov.
   Takmer rovnaké zloženie ako Candistop majú probiotiká Biopron 9 Premium (obsahujú tieto zhodné kmene: Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus, Bifidobakterium breve, Lactobacillus acidophilus, Bifidobakterium longum). Biopron 9 Premium je vhodný pre deti už od 3 rokov. Navyše napomáha obnoveniu mikrobioty po užívaní antibiotík.

 7. Dobry den,prosim poradte mi ake probiotika su vhodne a najlepsie pri cestovani….vzdy ked cestujeme na navstevu alebo vylet v ramci Slovenska prinesieme si crevnu virozu.Bud my dospeli alebo 5rocna dcerka a 1,5 rocna.dakujem za radu.

  1. Dobrý deň,
   na cestovateľské tráviace problémy sa využívajú napríklad probiotiká Biopron FORTE. Môžu ich užívať už deti od 6 mesiacov. Deťom od 6. mesiacov do 3 rokov sa Biopron podáva tak, že obsah 1 kapsuly sa vysype a užije sa spolu s nápojom alebo s jedlom. Dospelí a deti od 3 rokov užívajú 1 – 2 kapsuly denne s jedlom.
   Pri cestovateľskej dyspepsii sa používajú aj kvapky Hylak Forte. Tie sú však vhodné pre deti od 2 rokov veku.

Pridaj komentár

Zatvoriť