Probiotiká v tehotenstve – ktoré sú vhodné a aké sú ich výhody?

Probiotiká v tehotenstve – ktoré sú vhodné a aké sú ich výhody?

Vedeli ste, že keď budete užívať probiotiká v tehotenstve, môžete tak ochrániť vaše dieťatko pred vznikom alergie?

A nielen to…

Probiotiká majú výrazný vplyv na zdravie mamičky, ale aj jej dieťatka. Štúdie naznačujú, že výživa s dostatkom probiotík počas tehotenstva znižuje riziko vzniku ochorení u dieťaťa, akými sú cukrovka, srdcové choroby, či obezita.

Probiotiká sú naozaj našimi malými spojencami. Zistite, aké benefity majú probiotiká v tehotenstve.

Ukážeme vám aj ktoré probiotiká sú vhodné pre tehotné mamičky.

Je všeobecne známe, že pre tehotné ženy je vhodné dopĺňať kyselinu listovú (kvôli jej vplyvu na vývoj plodu). V poslednej dobe ale pribúdajú dôkazy o tom, že nemenej dôležitý vplyv v tehotenstve by mohli mať aj probiotiká.

Probiotiká počas tehotenstva v štúdiách preukázali vynikajúcu bezpečnosť. To znamená, že nie sú nebezpečné ani pre vás, ani pre vašu ratolesť (štúdia o bezpečnosti užívania probiotík tu).

Avšak niektorí vedci tvrdia, že príjem probiotík zo stravy nemusí byť postačujúci. V posledných desaťročiach totiž došlo ku zopár podstatným zmenám stravovania. Tie ľudí ochudobňujú o prirodzené zdroje prospešných baktérií, na ktoré bolo naše telo zvyknuté celé veky.

Medzi probiotiká, ktoré sú bezpečné pre tehotné ženy patria:

Aké majú teda probiotiká pozitívne účinky v tehotenstve?

Priaznivých účinkov je viacero, a preto sme ich rozdelili do 2 veľkých kategórií:

  • pozitívne účinky na zdravie matiek
  • pozitívne účinky pre zdravie bábätka

Pozrime sa na ne:

Zdravie matiek

Zdravá črevná mikroflóra v tehotenstve je pre mamičku nesmierne dôležitá. Výrazne zlepšuje jej celkové zdravie, a tým aj zdravie bábätka.

Podľa článku publikovaného v časopise Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine v máji 2013, užívanie probiotík v tehotenstve výrazne znižuje výskyt:

  • gestačného diabetu
  • znižuje hladinu glukózy na lačno
  • znižuje riziko preeklampsie – preeklampsia je pomerne častá komplikácia v tehotenstve. Vyskytuje sa najčastejšie v druhej polovici tehotenstva. Medzi príznaky patria: vysoký krvný tlak, prítomnosť bielkovín v moči, opuchy, bolesť hlavy, kŕče, poruchy videnia až kóma.

Ženy, ktoré užívali probiotiká zaznamenali aj nižší prírastok na hmotnosti (v porovnaní s kontrolnou skupinou) a ľahšie zhodenie prebytočných kíl po pôrode. To je spôsobené  tým, že probiotiká pomáhajú nášmu telu spracovať živiny a premeniť potraviny na energiu.

Probiotiká počas tehotenstva môžu tiež pomôcť predchádzať mnohým komplikáciám, akým je napr. predčasný pôrod.

Tehotenstvo a probiotiká

Zápcha

Čo na zápchu v tehotenstve?

Tehotenstvo a zápcha idú ruka v ruke. Zápcha totiž patrí medzi najbežnejšie nepríjemnosti počas tehotenstva. Aj jej sa môžete vyhnúť užívaním probiotík.

Výskumníci vykonali metaanalýzu 14 štúdií, v ktorých sa skúmal vplyv probiotík na zápchu (v porovnaní s kontrolnými skupinami, ktorým sa podávalo len placebo).

Zistili, že probiotiká dokázali zvýšiť početnosť stolíc za týždeň (o 1,3), pomohli stolicu zmäkčiť a uľahčili jej prechod tráviacim traktom. Probiotiká, ktoré obsahovali kmene Bifidobacterium, sa ukázali najefektívnejšie [2].

A to nie je všetko.

Probiotiká môžu pomôcť aj pri iných tráviacich problémoch, akými sú zlé trávenie a hnačka v tehotenstve.

Bakteriálna vaginóza

Bakteriálna vaginóza v tehotenstve môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu. Je to stav, kedy sú laktobacily vytesňované z ich prirodzeného prostredia v pošve patogénmi.

Zistilo sa, že denné užívanie probitík s obsahom L rhamnosus GR-1 a L reuteri RC-14 znižuje riziko bakteriálnej vaginózy a udržuje normálnu vaginálnu mikroflóru. V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že tieto kmene sú bezpečné počas tehotenstva a vplývajú na zlepšenie zdravia matiek a novorodencov.

Probiotiká na trhu:

Diabetes mellitus

Vedci skúmali vplyv užívania probiotík v tehotenstve na gestačný diabetes mellitus (GDM). V štúdii sa použili probiotiká Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium lactis Bb12.

Skupina, ktorá prijímala probiotiká vykazovala znížený výskyt GDM.

Štúdia bola publikovaná v časopise British Journal of Nutrition v júni 2010.

Probiotiká na trhu:

  • Lactobacillus rhamnosus obsahuje napríklad produkt Biopron FORTE
  • Bifidobacterium lactis obsahuje probiotikum PROBIO-FIX

Zdravie bábätka

Viaceré výskumy dokazujú, že probiotiká počas tehotenstva zlepšujú zdravie u bábätiek. Tento efekt je znásobený vtedy, keď bolo dieťatko privedené na svet prirodzeným pôrodom a následne bolo dojčené.

Detské črevá sú v podstate sterilné až do momentu, kedy bábätká prechádzajú pôrodným kanálom. Baktérie tu prítomné sú prvými, ktoré začnú kolonizovať črevá novorodenca (preto je lepší prirodzený pôrod – naše dieťatko od nás získa lepšie osídlenie mikroflóry, pričom pri cisárskom reze zostávajú črevá stále „sterilné“). Ďalšími prospešnými baktériami, ktoré sú na rade v kolonizácii detského čreva sú tie, prítomné v materskom mlieku.

Aj preto je dôležité, aby mamička mala dobré zloženie vlastnej mikroflóry. Tak môže odovzdať svojmu dieťatku tie najlepšie možné kmene baktérií.

Metaanalýza publikovaná v máji 2012 vo vedeckom magazíne Epidemiology ukázala, že probiotické doplnky počas tehotenstva a po pôrode znižujú mieru atopickej dermatitídy a ďalších alergických prejavov.

Dojčené deti, ktorých matky užívali probiotiká počas tehotenstva, majú tiež nižší výskyt:

detská rúčka - probiotiká v tehotenstve

Prevencia ekzému

V štúdiách sa dokázalo, že až v 55 % prípadov je možné zabrániť vzniku atopickej dermatitídy. To sa docieli vtedy, keď mamičky užívali probiotiká počas tehotenstva a následne ich podávali aj novorodencom počas prvých 6 mesiacov života.

Tento pozitívny účinok probiotík pretrval u detí aj po 4 rokoch (v porovnaní s ich rovesníkmi, ktorých matky neužívali probiotiká) [1].

Predpokladá sa, že je to dôsledkom preprogramovania imunitného systému novorodenca.

V štúdii boli použité kmene Lactobacillus rhamnosus GG Bifidobacterium lactis BB12.

Probiotiká naozaj majú potenciál pri prevencii alergie a ekzému. Obzvlášť ak ich užíva žena, ktorá trpí dedičným atopickým ochorením (ekzém a pod.) a nechce, aby ho zdedilo aj jej dieťatko.

Ak vy, alebo niektoré z vašich detí trpí atopickou dermatitídou, môžete zvážiť denné užívanie Lactobacillus rhamnosus GG pred ďalším tehotenstvom.

Probiotiká na trhu:

  • Lactobacillus rhamnosus obsahuje napríklad produkt Biopron FORTE
  • Bifidobacterium lactis obsahuje probiotikum PROBIO-FIX

Prevencia alergií

V prípade, že vám bola diagnostikovaná potravinová alergia, je nutné navždy vylúčiť danú potravinu z jedálnička. Avšak, v poslednej dobre pribúdajú dôkazy o tom, že tento doteraz jediný známy spôsob liečby potravinovej alergie môže byť nahradený novším.

Riešením by mohli byť probiotiká. Ak ich zaradíte do stravy (či už vo forme prírodných probiotík, alebo výživových doplnkov) môžete tým dosiahnuť odstránenie symptómov alergie.

Vo vedeckých štúdiách sa potvrdilo, že u ľudí užívajúcich probiotiká došlo k poklesu výskytu sezónnej alergickej rinitídy. Naďalej sa tento vplyv probiotík skúma.

Obezita

Ďalší výskum potvrdzuje vplyv probiotík na obezitu.

Zloženie mikrobiómu vplýva na našu predispozíciu k obezite. Špecifické pomery baktérií podporujú alebo znižujú riziko vzniku obezity neskôr v živote. Môžu dokonca predpovedať vývoj obezity.

Vysoké množstvo Bifidobaktérií a nízky počet Staphylococcus aureus v detskom veku môžu pomôcť chrániť pred nadváhou a obezitou u detí. To môže byť aj dôvodom, prečo majú dojčené deti zdravší metabolizmus. Niekoľko štúdií dokazuje, že dojčenie je nepriamo spojené s detskou obezitou [3], [4], [5].

Probiotiká preukázateľne ovplyvňujú imunitný systém, a tým aj vznik zápalu. Obezita môže viesť k systémovému zápalu, čo môže vysvetliť zvýšený výskyt astmy u obéznych pacientov. Pretože obezita a zápal spolu súvisia, možno predpokladať, že probiotiká ovplyvňovaním zápalu budú mať úlohu aj pri prevencii obezity.

Bábätko spí

Ako si vybrať probiotikum?

Výber toho správneho probiotika pre vás môže byť hotová veda.

Každý z nás je jedinečný a každý z nás má aj iné zloženie mikrobiómu (prirodzené črevné prostredie). Preto vám môže sedieť lepšie jedno probiotikum a niekomu druhému iné. Ak máte overený nejaký konkrétny produkt a cítite na sebe jeho pozitívne účinky, držte sa ho. Ak vám nevyhovuje, vyskúšajte ďalší. S výberom probiotika vám môže pomôcť tento článok (boli tu rozoberané kritériá, ktoré by malo spĺňať každé kvalitné probiotikum + zoznam najlepších probiotík na trhu).

Niektoré probiotické kmene sú dokázateľne spojené s priaznivými účinkami na náš organizmus.

Dokázané pozitívne účinky pri zmierňovaní hnačky majú tieto kmene:

Pre zdravie urogenitálneho traktu sú vhodné tieto:

Probiotiká v tehotenstve

Ktoré probiotiká sú vhodné pre tehotné ženy?

Počas tehotenstva sa odporúčajú užívať tieto probiotiká:

PROBIO-FIX 30 kapsúl
PROBIO-FIX
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
  • Probiotiká určené pre deti od 3 rokov, pre dospelých a pre tehotné a dojčiace ženy
  • obsahujú vedecky overené lyofilizované kmene:
    • Lactobacillus acidophilus LA-5®
    • Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12®
  • 4 miliardy životaschopných baktérií, garantované na konci doby použiteľnosti
  • Dávkovanie: 1 kapsula 1x denne.
  • Balenie: ? 30 kapsúl ? 60 kapsúl
  • nemusia sa uchovávať v chladničke
  • Záver: Kvalitná značka, overené kmene probiotík v dostatočnom množstve, garantovaná účinnosť probiotík až po dátum exspirácie. Pohodlné dávkovanie a výhodná cena (0,38 € za 1 dávku).
Cena: 11.49 €
BioGaia ProTectis kvapky
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
  • probiotiká určené pre novorodencov, malé deti, dospelých, bezpečné aj pre tehotné ženy
  • obsahuje prírodný laktobacil izolovaný z materského mlieka:
    • Lactobacillus reuteri Protectis
  • 100 miliónov baktérií v 1 dávke
  • Dávkovanie: 5 kvapiek denne, pred použitím dobre potriasť (25 dávok v 5 ml fľaštičke).
  • Balenie: ? kvapky 5 ml, ? kvapky 10 ml Alternatíva: žuvacie tablety – ? jahodová príchuť
  • Záver: Kvalitná značka, overený kmeň probiotík, trochu nižšie množstvo baktérií (avšak na základe štúdií obsahuje odporúčanú dennú dávku L. reuteri potrebnú na dosiahnutie priaznivých účinkov), výrobca deklaruje živé a aktívne baktérie v prípravku. Jednoduché dávkovanie a dobrá cena (0,46 € za 1 dávku).
BIOPRON Forte 30 kapsúl
BIOPRON Forte
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
  • Probiotiká určené pre dojčatá od 6. mesiaca veku a pre dospelých
  • obsahuje: probiotické baktérie + probiotickú kvasinku + inulín + fruktooligosacharidy
  • skladá sa z:
    • Lactobacillus acidophilus (baktérie)
    • Lactobacillus rhamnosus (baktérie)
    • kvasinka Saccharomyces boulardii
  • 5 miliárd CFU v 1 kapsule
  • synbiotikum – kombinácia probiotík a prebiotík so synergickým účinkom
  • Dávkovanie: 1 kapsula denne spolu s jedlom.
  • Balenie: ? 30 kapsúl ? 60 kapsúl
  • Záver: Kvalitný výrobca Valosun, overené kmene probiotík, veľké množstvo baktérií, vyrobené v prísnych hygienických a kvalitatívnych podmienkach SVP a ISO 9001:2008 (management akosti). Pohodlné dávkovanie a výhodná cena (0,38 € za 1 dávku).
Cena: 10.99 €
LACTOFLOR BioPlus
Kvalita
Hodnotenie - Kvalita
Cena
Hodnotenie - Cena
Celkové skóre
Hodnotenie - Celkové skóre
  • Probiotiká určené pre deti od 3 rokov a pre dospelých (vhodné aj v tehotenstve)
  • synbiotikum: inulín + probiotické kmene:
    • Lactobacillus bulgaricus
    • L. acidophilus
    • Bifidobacterium BB-12
    • Streptococcus thermophilus
  • 6,5 miliardy probiotických baktérií v jednej kapsule
  • Po otvorení sa odporúča uskladňovať v chlade.
  • Dávkovanie: 2 – 4 kapsuly denne.
  • Balenie: ? 40 kapsúl ? 90 kapsúl
  • Záver: Obľúbené a kvalitné probiotiká, odporúčané kmene probiotík, vysoký počet CFU, kapsuly sú enterosolventné – k rozpusteniu obsahu dochádza až v tenkom čreve (čo je žiaduce). Pohodlné dávkovanie (aj keď je nutné viacero kapsúl denne) + výhodná cena (0,40 € za 1 dávku).

Pamätajte na to, že je dôležité, aby ste počas tehotenstva konzumovali zdravú stravu, ideálne s obsahom prírodných probiotík – kefír (fermentované mliečne výrobky), jogurty, či syry (v nasledovnom článku zistíte, aké sú najlepšie prírodné probiotiká). Najlepšie je vyhnúť sa potravinám s vysokým obsahom cukru, lepku a spracovaných potravín. To vám pomôže udržať zdravú rovnováhu v čreve.

Pred výberom probiotika v tehotenstve a počas dojčenia sa odporúča poradiť sa s vašim lekárom.

Medzi probiotiká pre tehotné patria:

Zdroje použitých informácií:

  • pubmed
  • [1] ŠTEFANOVIČ, J. – HANZEN, J.: Mikroorganizmy človeka v zdraví a chorobe. Bratislava: HPL SERVIS spol. s.r.o., 2012. 192 s.
  • [2] – vplyv probiotík na zápchu
  • [3] Arenz S, Ruckerl R, Koletzko B, von Kries R. Breast-feeding and childhood obesity: a systemic review. Int J Obes Relat Metab Disord. 2004;28:1247-1256.
  • [4] Harder T, Bergmann R, Kallischnigg G, Plagemann A. Duration of breastfeeding and risk of overweight: a meta-analysis. Am J Epidemiol. 2005;162:397-403.
  • [5] Owen C, Martin R, Whincup P, Smith D, Cook D. The effect of infant feeding on the risk of obesity across the life course: a quantitative review of published evidence. Pediatrics. 2005;115:1367-1377.
  • štúdia o účinku probiotík na trávenie a imunitu u dojčiat

Pridaj komentár

Zatvoriť