Probiotiká sú tvorené živými baktériami a kvasinkami, ktoré priaznivo vplývajú na viacero systémov v tele. Špeciálne prospešné sú probiotiká na žalúdok a trávenie.
Zaujíma vás, ako probiotiká môžu prispievať k zdraviu nášho tráviaceho systému?
Dozviete sa to v dnešnom článku.
Obsah článku (Navigácia):
V našom čreve sa prirodzene vyskytujú črevné baktérie (tzv. črevná mikrobiota). Napomáhajú tráveniu a udržujú prostredie žalúdka a čriev v rovnováhe. Hmotnosť všetkých prospešných črevných baktérii v našom tráviacom trakte je obrovská – spolu vážia 1 – 2 kg z vašej celkovej váhy.
Črevná mikrobiota býva narušená pri užívaní antibiotík, a preto sa odporúča užívať antibiotiká spolu s probiotikami.
Aké účinky má probiotikum na žalúdok?
Pozrime sa na to, aké konkrétne účinky majú probiotiká na žalúdok.
Dokážu:
- Udržiavať rovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami v tráviacom trakte.
- Pomáhať pri liečbe hnačky rôzneho pôvodu (vírusového, bakteriálneho, parazitického), ale aj pri hnačke spojenej s cestovaním – probiotiká skrátia trvanie hnačky až o 30 hodín.
- Obnovovať črevnú mikrobiotu po jej narušení antibiotikami.
- Prevencia hnačky pri liečbe antibiotikami.
- Liečiť zápalových ochoreniach čriev – samotný zápal probiotiká neliečia, no pomáhajú mu predchádzať.
- Doplnková liečba H. pylori.
Probiotikum má dva mechanizmy, akými pôsobí na žalúdok. Buď priamo ovplyvňuje imunitný systém, alebo bojuje s patogénnou baktériou, ktorá sa v tráviacom trakte objaví [1].
Pozitívny vplyv majú probiotiká aj na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny), pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve a zlepšujú uvoľňovanie antioxidantov [2].
TOP probiotiká na trávenie
Viacerí odborníci sa v súčasnosti zhodnú na tom, že ak nemáte v poriadku trávenie, mali by ste zaradiť do jedálnička probiotiká.
Najlepšie probiotiká na žalúdok a trávenie:
Probiotikum na trávenie pre deti:
Pre deti od 3 rokov môžete použiť tie už spomenuté vyššie, pričom BIOPRON Forte môžete použiť u detí od 6. mesiacov.
Pre novorodencov sú vhodné napr. BioGaia ProTectis kvapky. Tie sú vhodné aj pri detskej kolike.
Liečba detskej hnačky
Výskumy ukazujú, že probiotiká sú efektívne v skracovaní času, kedy dieťa trpí na hnačku. Prevenčné účinky probiotík na vznik hnačky nie sú až také silné. Najprospešnejšie kmene na liečbu hnačky sú: Saccharomyces boulardii, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus casei a Lactobacillus rhamnosus GG.
Ako prevencia rotavírusov sa osvedčila kombinácia Bifidobacterium bifidum + Streptococcus thermophilus. Takáto kombinácia sa nachádza napr. v probiotikách:
Nekrotizujúca enterokolitída
Predčasne narodené deti sú ohrozené viacerými stavmi. Jedným z nich je nekrotizujúca enterokolitída, pri ktorej dochádza k odumieraniu časti čreva. Toto ochorenie sa vyskytne približne u 10 % detí, ktoré majú pôrodnú hmotnosť pod 1500 g (choredieta.sk).
Prevencia existuje vo forme probiotík s kmeňmi Lactobacillus rhamnosus GG v kombinácii s laktoferínom. Prospešné sa ukázali aj kmene Bifidobacterium infantis v kombinácii s Lactobacillus acidophilus. Tieto prospešné baktérie sa tiež nachádzajú v prípravku INFANTS DOPHILUS PLUS.
Liečba syndrómu dráždivého čreva
Toto ochorenie sa prejavuje hnačkami alebo zápchami (prípadne ich kombináciou). Najúčinnejšie sú kmene Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus a Saccharomyces boulardii.
Probiotiká, ktoré by mohli pomôcť pri syndróme dráždivého čreva:
- Bifidobacterium lactis + Lactobacillus acidophilus PROBIO-FIX
- Lactobacillus acidophilus + Saccharomyces boulardii BIOPRON Forte
Pouchitída
Zápalové ochorenie pouchu, ktoré sa objavuje u pacientov s odstráneným konečníkom a hrubým črevom. Štúdie dokazujú, že pacienti s týmto ochorením majú nedostatok Streptokokových kmeňov. Dlhodobé užívanie probiotík u pacientov s pouchitídou zlepšuje príznaky ochorenia až o 69 % a zmierňuje zápalové prejavy.
Pre koho sú určené probiotiká?
Výhodou probiotík je to, že sú bezpečné takmer pre každého. V rôznych formách sú používane už viac ako 100 rokov. Výnimkou sú imunokompromitovaní pacienti v nemocnici, u ktorých by sa mohla vyvinúť probiotická sepsa. Okrem tohto prípadu sa probiotiká môžu užívať bez obmedzení.
Záver
Probiotiká majú preukázateľné účinky na žalúdok a trávenie, ale aj na iné funkcie nášho tela, napríklad imunitu, ekzémy, akné a podobne. Probiotiká nájdete v jogurtových kultúrach ale aj výživových doplnkoch, ktoré obsahujú pestré probiotické kmene. Rôzne kmene majú špecifické účinky, no je dokázané, že probiotiká majú prospešný vplyv na žalúdok a trávenie.
Dúfame, že nájdete to správne probiotikum na žalúdok 🙂
Zdroje:
- webmd.com
- webmd.com
- ncbi.nlm.nih.gov
- [1] Lionetti et al., 2006, 2010; Lesbros-Pantoflickova et al., 2007; Miki et al.,
2007 - [2] Gotteland et al., 2006