Pravdepodobne viete, že výživa vášho dieťatka je veľmi dôležitá (hlavne v prvých mesiacoch jeho života). Či už hovoríme o dojčení, náhradnej dojčenskej výžive, alebo postupnom zavádzaní zeleniny do stravy. Ale niekedy ani tá najlepšia strava nemusí byť postačujúca. Probiotiká pre novorodencov môžu byť tou najlepšou voľbou na podporu zdravia dieťatka.
Obsah článku (Navigácia):
Kolonizácia detského čreva
To, aké probiotické baktérie má novorodenec, závisí od zloženia matkinej mikroflóry. Veľa žien nemá optimálny mikrobióm a to ovplyvňuje aj ich potomkov. Probiotiká, ktoré máte v čreve závisia teda aj od genetiky a dedia sa cez niekoľko generácií. Posledné storočie sme vystavovaní antibiotikám, jedlám s vysokým obsahom cukru či spracovaným potravinám. Všetky tieto jedlá, ale aj mnohé lieky, výrazne narúšajú našu mikroflóru.
Takže ak vaša mama (alebo dokonca stará mama) čo i len raz užívala antibiotiká, jedla chlieb na každodennej báze alebo mala v jedálničku nedostatok fermentovaných jedál, vášmu dieťaťu môžu chýbať črevné probiotiká (zdroj).
Neoptimálny mikrobióm = nevyváženosť v prítomnosti „dobrých“ a „zlých“ (patogénnych) baktérií v črevách. Optimálny mikrobióm má dôležitú úlohu v boji s patogénnymi vírusmi a baktériami.
Ako mikroflóra ovplyvňuje zdravie novorodenca
„Všetky choroby začínajú v črevách.“
Hippocrates
Zlé zloženie mikrobiómu môže spôsobiť:
- zažívacie ťažkosti – hnačka, zápcha, reflux, kolika (o nej sme napísali samostatný článok – Dojčenská kolika), alebo vznik závažnejších tráviacich problémov, ako je syndróm dráždivého čreva alebo Crohnova choroba.
- problémy s imunitou – až 80 % nášho imunitného systému sídli v tráviacom ústrojenstve. Ak bakteriálne zloženie v črevách dieťaťa nie je optimálne, jeho imunita taktiež nebude optimálna. Dieťa je potom náchylnejšie na choroby ako nádcha, chrípka alebo rôzne druhy alergií. Probiotiká pomáhajú pri vývoji detského imunitného systému.
- zmeny nálad – črevné baktérie priamo ovplyvňujú náladu (depresia, úzkosť, hanblivosť…). Štúdia preukazuje, že prípravky s kmeňmi Laktobacilov pomáhajú redukovať úzkosť.
- problémy s váhou – nadmerné priberanie, inzulínová rezistencia, stukovatenie pečene
- problémy s pokožkou – ekzém, vyrážky, akné
Všetky tieto problémy môžu byť zmiernené alebo odstránené užívaním probiotík (či už v strave alebo pomocou výživových doplnkov).
Z akých zdrojov môžu deti získať probiotiká?
- Dojčenie je najlepší spôsob, ako udržať zdravie vaše dieťatka. Vaše mlieko dodá dieťaťu potrebné probiotiká a imunoglobulín A (IgA). Dbajte na to, aby ste jedli dostatok jedál bohatých na probiotiká (kefír, kyslá kapusta, uhorky, jogurt…). Ak dojčíte, nie je na škodu, keď užívate probiotické doplnky sama. Stačí, keď má matka dostatok probiotík vo výžive. Tie sa potom cez materské mlieko dostanú aj novorodencovi.
- Zaraďte fermentované potraviny aj do stravy dieťaťa hneď, ako to bude možné. Bežne sa odporúča zaradiť do jedálnička tuhú stravu od 6. mesiaca veku. Ktoré potraviny obsahujú najviac probiotík sa dozviete v článku 12 najlepších prírodných probiotík.
- Pokiaľ dieťa nemôže užívať probiotiká prostredníctvom tuhej stravy, odporúča sa užívať probiotické doplnky výživy. Na trhu je množstvo produktov, ktoré možno bezpečne podávať už od narodenia.
4 najdôležitejšie kmene baktérií pre novorodencov:
- Bifidobacterium bifidum (INFANTS Dophilus Plus) – pomáha pri tráviacich ťažkostiach a ekzéme
- Bifidobacterium infantis (INFANTS Dophilus Plus) – podporuje imunitu a trávenie, znižuje zápal a hnačku
- Lactobacillus rheuteri (BioGaia) – redukuje koliku, hnačku a infekcie dýchacích ciest
- Bifidobacterium lactis BB-12 (PROBIO-FIX BABY) – podporuje imunitu organizmu, má schopnosť znižovať výskyt rôznych infekcií, podporuje trávenie a zmierňuje dojčenské koliky
Najvhodnejšie liekové formy pre novorodencov
Ak má dieťa menej ako 1 rok, neodporúčajú sa tablety (neschopnosť dieťatka prehltnúť ju). Najlepšie je použiť tekutú alebo práškovú liekovú formu.
Probiotiká pre novorodencov – najvhodnejšie liekové formy:
- Tekutá forma: môže sa podať priamo, alebo zmiešaná s materským mliekom. (sem môžeme zaradiť aj kvapky)
- Prášková forma: zvyčajne sa zmieša s vhodnou tekutinou (mlieko, polievka) a hneď sa vypije. Práškové formy sú zvyčajne stabilnejšie ako iné liekové formy. Mávajú tiež dlhšiu dobu použiteľnosti. Dávajte ale pozor na to, aby ste probiotiká nezmiešali s príliš horúcou potravou – mohlo by dôjsť k zničeniu probiotických kultúr. Výhodou práškov je aj to, že zvyčajne neobsahujú navyše žiadne prísady.
Niektoré kapsule môžu byť vysypané z obalu a použité rovnako ako prášok.
Kedy mám teda používať probiotiká?
- ak je vaše dieťatko predčasne narodené (vtedy má nedostatočne vyvinutý mikrobióm)
- trápi ho dojčenská kolika
- má hnačku alebo zápchu – probiotiká napomáhajú pravidelným pohybom čriev a zlepšujú konzistenciu stolice.
- nedojčené dieťa – aj vtedy, keď práve nemôžete dojčiť (napríklad kvôli chorobe)
- ak sú rodičia alergici – zníži sa riziko, že sa u dieťaťa vyvinie alergia alebo ekzém
- pri pôrode cisárskym rezom – Probiotické baktérie sa dostávajú do tráviaceho traktu dieťaťa už pri pôrode (pri kontakte s plodovou vodou). Pri cisárskom reze sa tomuto kontaktu zabráni a dieťa je teda ochudobnené o prvý a dôležitý zdroj probiotík (tu probiotiká kolonizujú tráviaci trakt novorodenca prevažne prostredníctvom matkinej kože).
ZÁVER
Už viete, že nevyvážená črevná flóra je z veľkej časti zdedená. Ak sa neupraví môže v budúcnosti spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy.
Pridanie probiotík do dojčenskej stravy (buď prostredníctvom fermentovaného jedla alebo doplnkov výživy) môže zabezpečiť vášmu dieťaťu najlepší možný štart do života.
Neviete, ktoré probiotiká sú vhodné a bezpečné pre vaše novorodeniatko? Na tejto stránke nájdete probiotiká vhodné aj pre novorodencov.
Najlepšie probiotiká pre deti:
- pre novorodencov
- BioGaia ProTectis kvapky
- PROBIO-FIX baby (od 2. týždňov)
- INFANTS Dophilus Plus
- deti od 6. mesiacov
- Biopron FORTE
- LINEX baby kvapky (už od 3. mesiacov)
- Nutrolin-B sirup