Časté otázky o probiotikách

Časté otázky o probiotikách

Čo sú probiotiká? Aký majú vplyv na náš organizmus?

Potrebujem ich užívať? Má užívanie probiotík nežiaduce účinky?

Ak vás zaujímajú podobné otázky, čítajte ďalej.

Prečítajte si najčastejšie otázky, ktoré si ľudia kladú predtým, ako začnú užívať probiotiká.

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú prospešné baktérie nachádzajúce sa v našom tráviacom trakte. Probiotiká prispievajú k celkovému zdraviu a znižujú riziko vzniku ochorenia. Zistilo sa, že správna rovnováha mikrobioty v črevách má priaznivé účinky na zdravie. Probiotiká sa nachádzajú aj v niektorých potravinách, avšak často len vo veľmi malých množstvách.

Aký majú probiotiká vplyv na náš organizmus?

Udržiavanie správneho množstva prospešných baktérií v našom tráviacom trakte môže zabrániť množeniu zlých baktérií. Prítomnosť probiotík bráni rastu „zlých“ baktérií (vďaka probiotikám nemajú zlé baktérie dostatok miesta na množenie). Tiež sa verí, že zlé baktérie nemajú dostatok potravy kvôli prítomnosti probiotík (pretože probiotiká zjedia všetko jedlo zlým baktériám). Niektoré probiotiká vylučujú aj určité látky, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti a môžu byť schopné zabiť zlé baktérie.

Existujú tiež údaje, ktoré dokazujú, že probiotiká prospievajú nášmu imunitnému systému. Táto štúdia zistila, že u zdravých ľudí probiotiká zlepšili ich imunitný systém. Naopak u ľudí s nadmerne aktívnym imunitným systémom pomohli probiotiká znížiť nadmernú aktivitu imunitného systému.

Koľko probiotík by ste mali konzumovať každý deň?

Toto množstvo záleží od mnohých faktorov. Väčšinou je dávkovanie dôkladne popísané na obale konkrétneho prípravku alebo v príbalovom letáku.

Aká je najlepšia forma probiotika?

Probiotické doplnky sú dostupné v mnohých liekových formách – napr. prášky, kapsule, tablety na cmúľanie, či v tekutej forme (kvapky, sirupy a roztoky). V závislosti od dôvodu užívania pre vás môže byť jedna forma lepšia ako iná.

Pre väčšinu ľudí je najvhodnejšie užívanie vo forme kapsúl. Pre deti sú vhodnejšie kvapky alebo sirupy.

Ako dlho treba užívať probiotiká?

Závisí to od dôvodu, prečo ich užívate. Napríklad, ak máte problémy s trávením, možno bude potrebné užívať ich počas dlhšieho časového obdobia. Tak zabezpečíte rovnováhu vašej črevnej mikroflóry.

Ak ste napríklad užívali antibiotiká, probiotiká stačí užívať len krátku dobu. Ideálne v čase užívania antibiotík a aspoň 1 – 2 týždne po ich vysadení. A si niečím nie ste istí, môžete sa poradiť s vašim lekárom alebo lekárnikom.

Jem jogurt každý deň, aj tak potrebujem probiotikum?

Krátka odpoveď je áno. Nie všetky jogurty obsahujú aktívne živé kultúry probiotík. Každý jogurt obsahuje iné druhy a iné kmene probiotík. Taktiež ich množstvo je v jogurtoch väčšinou veľmi malé. Ak výrobca uvádza obsah a počet kmeňov (čo sa často nestáva), môžete presne zistiť, aké baktérie prijímate.

Užívanie probiotík je omnoho efektívnejšie ako jedenie jogurtu. Viete tak presne, koľko živých baktérií ste prijali. Navyše niektoré jogurty obsahujú zbytočne vysoké množstvo cukru a kalórií.

Prírodné probiotiká - jogurt a probiotické kultúry

Môžu deti brať probiotiká?

Mnohé probiotiká sú navrhnuté špeciálne pre deti. Takže sa nemusíte ničoho báť. Niektoré môžu užívať už novorodenci.

Je dokázané, že probiotiká znižujú frekvenciu výskytu ochorení dýchacích ciest (ktoré sa často vyskytujú aj v škôlkach), a preto stojí za to, aby vaše dieťa užívalo probiotiká.

Aké sú výhody probiotík pre ženy?

Podobne ako v zažívacom trakte, aj urogenitálny trakt ženy závisí na jemnej rovnováhe dobrých a zlých baktérií. Ak dôjde k ich nerovnováhe, môže to mať za následok dve u žien bežné infekcie:

  1. bakteriálna vaginóza
  2. a kvasinková infekcia

Štúdie zistili, že L. acidophilus môže pomôcť bojovať a predchádzať infekciám, aj keď je dôležité poznamenať, že probiotiká v týchto štúdiách boli užívané ako vaginálne čapíky (nie perorálne doplnky).

Probiotiká môžu byť prospešné aj pre tehotné ženy, ktoré sú náchylné na vaginálne infekcie. Ukázalo sa, že bakteriálna vaginóza zvyšuje pravdepodobnosť predčasného pôrodu. Aj to je dôvod, prečo sú potenciálnym zdravotným prínosom pre vyvíjajúce sa dieťatko.

Ktoré sú najlepšie probiotiká pre ženy

Aké sú riziká spojené s užívaním probiotík?

Užívanie probiotika je všeobecne považované za bezpečné a má veľmi málo vedľajších účinkov. U niektorých sa však môžu vyskytnúť mierne tráviace problémy, bolesti hlavy alebo zvýšenie hladín histamínu (len u niektorých kmeňov probiotík). Často dochádza k vymiznutiu týchto vedľajších účinkov po týždni až dvoch ich užívania.

Probiotiká môžu byť problémom pre ľudí, ktorí majú určité alergie, napríklad na mlieko (avšak existujú aj probiotiká bez laktózy) alebo vážne ochorenia, či podstupujú imunosupresívnu liečbu. V týchto prípadoch je potrebné sa im vyhnúť. Pred užívaním probiotických doplnkov sa informujte u svojho lekára.

A ktoré sú najlepšie probiotiká?

Podľa čoho vyberať, na čo si dávať pozor a ktorí sú kvalitní výrobcovia probiotík?

Prečítajte si článok a zistíte, ktoré sú najkvalitnejšie probiotiká.

Pridaj komentár

Zatvoriť