Probiotiká a antibiotiká – ako užívať probiotiká s antibiotikami?

Probiotiká a antibiotiká – ako užívať probiotiká s antibiotikami?

Liečbe antibiotikami sa z času na čas nevyhneme. Sú jedinou alternatívou v liečbe niektorých bakteriálnych infekcií.

Jedným z nežiadúcich účinkov antibiotík je hnačka alebo iné tráviace problémy.

V článku sa dozviete, prečo sa tieto príznaky objavujú ale aj ako správne užívať probiotiká s antibiotikami.

Antibiotiká majú v súčasnosti nezastupiteľnú úlohu pri liečbe mnohých ochorení. Ich užívanie nám často výrazne skráti dobu ochorenia, alebo predchádza vzniku závažnejších komplikácii a orgánových poškodení.

Avšak, pri ich užívaní sa niektorí stretnú s tráviacimi problémami.

Ako ku nim dochádza?

Prečo sa môže počas liečby antibiotikami vyskytnúť hnačka?

Hnačka, ktorá je spojená s liečbou antibiotikami je zväčša mierna, nevyžaduje si žiadnu špeciálnu formu liečby. K jej odozneniu dôjde po ukončení liečby antibiotikami. Tie majú schopnosť zabíjať zlé patogény (baktérie, ktoré spôsobujú ochorenie – napríklad streptokoky, stafylokoky a podobne) ale zároveň likvidujú aj tie prospešné, ktoré sa vyskytujú v našom čreve a u žien aj na sliznici vagíny. Následkom toho sa u nás môže vyskytnúť hnačka alebo vaginálne mykózy u žien. Tiež môže dôjsť ku kolonizácii „novými“ mikroorganizmami, čo vedie k imunologickej reakcii a možnej poruche imunity.

Antibiotiká, ktoré najčastejšie spôsobujú hnačky sú zo skupín cefalosporínov (napríklad cefixím, cefuroxím) alebo penicilíny (ampicilín, amoxicilín).

Ako správne užívať probiotiká s antibiotikami?

Všetky antibiotiká sčasti poškodia črevnú mikroflóru, preto odporúčame užívať probiotiká pri každej liečbe antibiotikami.

Probiotiká a antibiotiká

Probiotiká a antibiotiká začnite užívať v jeden deň. Nastavte si medzi nimi však aspoň 2 – 3 hodinový odstup. Napríklad tabletku antibiotika užijete o 8:00 ráno, probiotikum si dajte o 11:00. Ak by ste ich užili spolu, nebolo by to efektívne. Antibiotikum by totiž zlikvidovalo prospešné probiotické kultúry.

Formy probiotík

Probiotiká existujú vo viacerých formách. Pre dospelých sa odporúčajú v tabletovej forme, pre deti sú vhodné probiotiká v kvapkách alebo žuvacie tablety.

Ak máte problém s výberom probiotika, skúste s prečítať nasledovný článok. V ňom sme rozoberali, na čo treba dbať pri výbere probiotika + zistíte zopár tipov na kvalitné probiotiká.

Užívanie antibiotík

Ak vám lekár predpíše antibiotiká, vždy si ich vyberte v lekárni a doužívajte celé balenie. Riziko neliečenej infekcie je väčšie ako prípadne nežiaduce účinky antibiotík (ktoré sa nemusia ani vyskytnúť).

Niektoré špecifické antibiotiká si vyžadujú úpravu režimu (napríklad nekonzumovať mliečne výrobky alebo nevystavovať sa slnečnému žiareniu). Váš lekárnik váš vždy bude informovať, ako bude liečba postupovať.

Záver – probiotiká a antibiotiká by mali byť nerozlučnou dvojicou

Už viete, ako užívať probiotiká s antibiotikami. Probiotiká a antibiotiká si vyžadujú pri užívaní dve až tri hodiny odstup. Probiotiká podávané k antibiotikám znížia riziko hnačky ako nežiadúceho účinku liečby antibiotikami. Probiotiká odporúčame pri každej antibiotickej liečbe.

Boli uskutočnené viaceré randomizované kontrolované štúdie, v ktorých sa dokázal účinok probiotík proti hnačke spojenej s užívaním antibiotík [1] [2] [3] [4]. Najbežnejšie používané probiotiká boli S. boulardii, baktérie mliečneho kvasenia a ich kombinácie (napríklad L. rhamnosus, L. casei, L. bulgaricus). Testovali sa počas trvania 5 – 49 dní, čo je všeobecne paralelná doba s trvaním liečby antibiotikami [5].

Zdroje:

  • [1] – Metaanalýza probiotík na prevenciu hnačky spojenej s antibiotikami a na liečbu ochorenia Clostridium difficile
  • [2] – Metaanalýza: nepatogénna kvasinka Saccharomyces boulardii na prevenciu hnačky spojenej s antibiotikami
  • [3] – Účinok podania probiotík na hnačku spojenú s antibiotikami
  • [4] – Použitie probiotického prípravku Lactobacillus na prevenciu hnačky spojenej s antibiotikami: randomizovaná dvojito zaslepená placebom kontrolovaná štúdia
  • [Hickson M., D’Souza A.L., Muthu N., Rogers T.R., Want S., Rajkumar C., et al. (2007), Use of probiotic Lactobacillus preparation to prevent diarrhoea associated with antibiotics: randomised double blind placebo controlled trial BMJ 335: 80–80] – Lactobacillus na prevenciu hnačky spojenej s antibiotikami
  • [5] – Použitie probiotík pri gastrointestinálnych poruchách
  • mayoclinic.org

Pridaj komentár

Zatvoriť